Syřané, kteří se snažili utéct do Německa, mají zatím azyl v Bělé

5. 4. 2015 10:58

Sedm z 15 syrských uprchlíků, které v pátek večer zajistili celníci u Rozvadova na Tachovsku, skončilo dočasně v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé Jezové. Dalších osm k nim přibude v nejbližší době. Tam počkají na předání slovenské straně, přes níž směřovala dodávka maďarského převaděče, zjistila dnes ČTK.

Syřané, kteří se snažili utéct do Německa, mají zatím azyl v Bělé
Foto: Archiv TN
Popisek: Obrázky ze Sýrie před 20 lety

"Sedm cizinců, kteří už mají vydané rozhodnutí o zajištění, bylo dnes ráno převezeno do zařízení pro cizince, kde setrvají do doby předání na základě mezinárodních smluv," uvedla mluvčí krajské policie Hana Kroftová. Řízení se zbylými osmi, které ještě probíhá, bude mít podle ní totožný postup. Cizinecká policie podle informací ČTK řeší neoprávněný vstup a pobyt na území ČR a jejich následné předání podle mezinárodní smlouvy se Slovenskem, které se nyní musí vyjádřit a do 20 dnů by si mělo uprchlíky převzít. Pokud se tak stane, budou slovenští policisté dále postupovat podle jejich právních norem a rozhodnutí.

Syřany ve věku do 25 let bez dokladů objevili plzeňští celníci v pátek kolem 20:00 při kontrole maďarské dodávky u Rozvadova. Směřovali po dálnici D5 do Německa. Podle mluvčí Celního úřadu pro Plzeňský kraj Jitky Blahutové šlo o běžnou kontrolu hlídky mobilního dohledu před státní hranicí. Řidič dodávky s maďarskou SPZ řekl, že nepřeváží žádný alkohol ani cigarety. "V zadní části dodávky na ploše asi 1,5 krát 1,5 metru převážel 15 mužů ze Sýrie. Neměli žádné průkazy totožnosti," uvedla.

Řidič vozu značky KIA celníkům řekl, že míří z Maďarska do Německa. "Byl to 48letý cizinec," uvedla Kroftová. Maďarský řidič by mohl být podezřelý z trestného činu převaděčství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…