Sýrie: Průser! Bude zle, padlo. Tereza Spencerová píše o USA

22.10.2019 9:37

Za své rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze Sýrie, které vedlo k útoku tureckých sil, sklidil americký prezident Donald Trump kritiku z mnoha stran. A nyní podle všeho obrací a američtí vojáci ze Sýrie úplně nezmizí. Píše o tom analytička Tereza Spencerová ve své Ranní kávičce na TV Prima. A dodává, že když se Američané už stáhli, tak jejich základny zabrali Syřané a Rusové, takže se jim bude těžko vracet. Novinářka Markéta Kutilová, která v Sýrii byla nedávno, hovoří rovnou o „průseru“.

Sýrie: Průser! Bude zle, padlo. Tereza Spencerová píše o USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala Česká pirátská strana
reklama

Spencerová píše, že Trump proměnil syrskou válku z boje proti Islámskému státu na boj o ropu. „Aby USA dál mohly energeticky škrtit ‚Asada‘ a s ním i celou Sýrii a uklidnit domácí jestřáby, že se američtí vojáci ze Sýrie nestahují,“ zdůvodňuje Spencerová. Podle BBC budou na některých pozicích v Sýrii americké jednotky ponechány, oficiálně kvůli ochraně ropných polí proti zneužití Islámským státem.

Anketa

,,Člověk si musí rozmyslet. Buď bude dělat redaktora v ČT, nebo politiku," řekl o novinářích ČT Zaorálek. Řekl to správně?

98%
2%
hlasovalo: 10508 lidí

Tento argument prý nebyl dostatečně důstojný. Takže nová verze je, že by na severovýchodě Sýrie zůstali američtí vojáci kvůli ochraně „znepokojených“, tedy Izraele a Jordánska. „Izrael ani Jordánsko nijak nedávají najevo, že by měly s americkým odsunem velký problém, i když izraelská média hrají kartu ‚zrady Kurdů‘ o sto šest,“ dodává analytička.

Jak analytička čerpá ze serveru TheHill, ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že v případě nutnosti je Trump připraven použít vojenskou sílu. „Tam, kde vidíme ohrožení amerických zájmů nebo nutnost udržovat určité normy, použijeme všechny prostředky, které máme k dispozici,“ uvedl dle TheHill. Nicméně server dodává, že není známo, zda to byl komentář přímo k situaci v Sýrii.

Fotogalerie: - Ne turecké agresi

Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...
Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...
Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...
Demonstrace proti turecké invazi v Sýrii. Pořádala...

„Útočit na Turecko, které je druhou nejsilnější armádou v NATO a má asi 50 amerických jaderných zbraní, může být ovšem ‚poněkud‘ problematické, takže je asi namístě konstatovat, že ‚vyrovnávání vnitropolitických tlaků‘ nutí trumpovce už i vyhrožovat silou členům NATO, což USA podle všeho ještě nikdy neudělaly. Šéf Pentagonu už ale ujišťuje, že USA nejsou nijak zavázány, aby po boku Kurdů válčily proti svému spojenci z NATO,“ říká Spencerová.

A dodává, že pokud by se američtí vojáci měli vrátit na základny, bude to problém. Protože některé zničili sami Američané, jiné obsadila syrská armáda nebo dokonce Rusové. „Naposledy tak ruské vrtulníky přistály na bývalém americkém letišti v Tabká u Rakká,“ ilustruje Spencerová situaci. O celkové situaci dnes bude Erdogan jednat s Putinem v Rusku.

O situaci v Sýrii napsala i novinářka Markéta Kutilová, která se nedávno vrátila z cesty do Sýrie. „Byly jsme na asadovských územích i na kurdských, u křesťanů, jezídů i u Arabů. Jediný, kdo nám nikdy nepovolil vstup na svoje území, byly islamistické skupiny v Idlíbu, odmítly nás i Bílé helmy. Mluvili jsme s lidmi bez rukou, bez nohou, s dětmi, jež nemají nohy, se vdovami, s vojáky a tak podobně,“ říká.

„Teď jsme se vrátili z naší poslední cesty. Byla strašná, nejhorší. Byla nejvíc plná emocí a čirého lidského utrpení a zoufalství. Za celou dobu války jsme větší hrůzu neviděli. Snad o to hůř, že tentokrát je pachatelem Turecko, což by měl být spojenec... a přesto žijeme ve světě, kdy Turecko už de facto oficiálně spolupracuje s džihádisty a umožňuje fungování těchto teroristů... už se taky veřejně mluví o spolupráci Turecka a ISIS... Turecka a Kataru v rámci podpory Muslimského bratrstva... atd.,“ dodává Kutilová.

„To vše, co teď sledujeme v Sýrii, je jen začátek strašnýho průseru, který bude mít vážné dopady na bezpečnost nás všech,“ tvrdí novinářka. Dle jejích informací bylo ze svých domovů vyhnáno čtvrt milionu lidí, aby na jejich místo údajně přesunuli Syřany, kteří o cestu nemají zájem. „Sociální inženýrství Erdogana na území jiného státu s podporou USA... a s tichým souhlasem Ruska. Neuvěřitelný! Ale zrazení Kurdové opustili věznice bojovníků ISIS a ti jsou teď vesele na útěku,“ stěžuje si Kutilová s ironickým poděkováním směrem k Donaldu Trumpovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver zvolen a Kalousek to nevydýchal. Zločin! hřímal. Pak se chytil pultíku a spustil

15:15 Xaver zvolen a Kalousek to nevydýchal. Zločin! hřímal. Pak se chytil pultíku a spustil

Hana Lipovská a Luboš Xaver Veselý. Dvě jména kandidátů do Rady České televize, která na mnohé fungo…