Syrský lékař a senátor ČSSD: Islám nám neublíží, Konvička patří na psychiatrii. Jak to, že ještě je v akademické obci?

01.02.2015 7:32

Senátor Hassan Mezian (ČSSD) se narodil v Sýrii, již půlstoletí ale žije v Česku a v rozhovoru pro server iDnes.cz říká, že Češi jsou schopni odlišit normální muslimy od extremistů. V naší zemi navíc prakticky neexistuje muslimská komunita. Docent Konvička z iniciativy Islám v ČR nechceme prý patří na psychiatrii. Jasný názor má i na karikatury časopisu Charlie Hebdo a na spor prezidenta Zemana s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

Syrský lékař a senátor ČSSD: Islám nám neublíží, Konvička patří na psychiatrii. Jak to, že ještě je v akademické obci?
Foto: Archiv
Popisek: Krajský zastupitel Ústeckého kraje MUDr. Hassan Mezian

"Já jsem věřící, vadí mi zneužití náboženství k teroru. Ti lidé, kteří zneužívají náboženství k teroru, mu vůbec nerozumí. Teroristé chtějí v Evropě rozsévat atmosféru paniky a neklidu. Extremisté se zase snaží vyvolávat islamofobii a nahánět strach lidem z neexistujícího, protože v České republice de facto neexistuje žádná muslimská komunita. Ti lidé jsou dávno integrováni, asimilováni do společnosti. Jsou většinou ze smíšených rodin a většina z nich náboženství neřeší," upozorňuje Mezian.

Lékař, který mimo češtiny ovládá ještě angličtinu, francouzštinu i arabštinu tvrdí, že islám neobsahuje výzvy k násilí, pokud je mu známo a docent Martin Konvička, jenž je předním představitelem iniciativy Islám v ČR nechceme, patří podle senátora na psychiatrii a Mezian nechápe, jak ještě může být členem akademické obce. Ve shodě s profesorem Tomášem Halíkem má totiž za to, že náboženství je třeba vykládat v historickém a kulturním kontextu, což Konvička nečiní.

Prozradil také, že jeho žena a sestry se nezahalovaly šátky. Do svých dvaceti let žil v Sýrii, pak odešel do Česka na studia a už tady zůstal. O své rodné zemi ale říká, že za jeho mládí tam ženy chodívaly oblečené, jak chtěly.

Charlie Hebdo a Zeman

A jak se senátor dívá na karikatury z časopisu Charlie Hebdo? "Jsou nevkusné. Nemám rád zesměšňování víry všeobecně, jakékoli víry. Ať křesťanské, židovské... Vulgarismy všeobecně nemám rád. Ale je to jejich právo a svoboda slova. Odsuzuji ten teroristický čin, který se stal ve Francii, jednoznačně," prohlašuje.

Ve sporu mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) o boj s Islámským státem se Mezian staví na ministrovu stranu. Spíše než volání do zbraně ve jménu hrozícího nového holocaustu je třeba, aby se do boje s Islámským státem zapojily okolní arabské země.

"Nemám rád slovo Islámský stát, je to zločinecká organizace. Je to organizovaný zločin, který nemá s islámem nic společného. Islámské státy jsou i spojenci v boji proti těm zločincům," uzavírá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…