Systematický boj proti korupci? Nástroje jsou, je to o lidech, řekl senátor Antl

30.03.2012 15:02

V úterý se v Senátu uskutečnila konference na téma „elektronizace veřejné správy – součást boje proti korupci“. Konferenci zaštítil ústavně - právní výbor Senátu v čele s Miroslavem Antlem. „Tato konference byla jakýmsi vyvrcholením seminářů, které naše asociace pořádala v jednotlivých krajích právě na téma změn v novele zákona o veřejných zakázkách, na téma elektronizace veřejných zakázek, využívání elektronických aukcí ve veřejné správě, atd.,“ uvedla ředitelka asociace APUEN, Asociace poskytovatelů a uživatelů elektronických nástrojů pro výběrová řízení a elektronické aukce.

Systematický boj proti korupci? Nástroje jsou, je to o lidech, řekl senátor Antl
Foto: red
Popisek: Senátor Miroslav Antl na konferenci Elektronizace veřejné správy – součást boje proti korupci
reklama

Konferenci uvedl senátor Miroslav Antl. „Systematický boj proti korupci tady není. Samozřejmě, buďme rádi za ty legislativní úpravy, které už jsou, ale je třeba na tom dále pracovat. Navíc samotnou legislativou boj s korupcí nekončí. Je to o lidech,“ konstatoval senátor, který je znám jako osobnost a politik bojující nejen proti korupci, ale který se významně podílí na boji proti kriminalitě.

Elektronické aukce povinně už od dubna

Jedním z hlavních témat byla i povinnost využívat elektronické aukce. Tato povinnost je dána novelou zákona o veřejných zakázkách, která začíná platit už od 1. 4. 2012. Na konkrétních příkladech vysvětloval špatné postupy při veřejných zakázkách docent Vysoké školy ekonomické v Praze a člen pracovní skupiny NERV pro boj proti korupci Jan Pavel: „Stále ještě jsou ve veřejných zakázkách nízké počty nabídek, a navíc je nadměrně využíván institut jednacího řízení bez uveřejnění. Pak se nelze divit, že veřejné zakázky nejsou ekonomicky výhodné a transparentní. Veřejná správa nevyužívá dostatečně konkurenčního efektu.“

Ostrava využívá  e-aukce, ušetřila přes 100 milionů korun

Jedním z velkých témat konference byly zkušenosti se systémem elektronických nákupů, které zavedla Ostrava pro své organizace v roce 2010. Systém totiž plní jak centralizované zadávání veřejných zakázek, tak využívání e-aukcí. Ostrava díky systému už ušetřila více než 100 milionů korun. Místo primátora Ostravy Petra Kajnara, jenž se z důvodu zahraniční cesty, z účasti omluvil, prezentoval výsledky města náměstek primátora Tomáš Petřík. Na otázku, kolik Ostrava za systém zaplatila, zazněla zcela jasná odpověď.  „Za systém jsme zaplatili asi 40 milionů korun. Za rok a půl fungování máme úsporu přes 100 milionů korun. Myslím, že výsledky hovoří jasně,“ uvedl Tomáš Petřík.

Záleží na lidech a vůli politiků

Na téma zdravé veřejné správy pak hovořil i odborník na elektronizaci veřejných zakázek a ředitel společnosti eCENTRE Vítězslav Grygar. „Zdravá veřejná správa je efektivní správa země a péče o lidi. Je to služba společnosti. A základním pilířem je hospodárný nákup komodit a služeb. Ostrava, ale i další města, která se do elektronizace veřejných zakázek pustila, jsou pro nás důkazem, že to jde. Že Zdravá veřejná správa není jen naše vize, ale může být reálná. Záleží však na lidech a na skutečné vůli politiků,“ přednesl Vítězslav Grygar.

Nic transparentnějšího než e-aukce být nemůže

O své zkušenosti s centralizovaným zadáváním a využíváním elektronických aukcí se podělil i starosta města Černošice Filip Kořínek, senátorka a radní města Frýdek-Místek Eva Richtrová, nebo například náměstek primátora města Most Karel Novotný.  „Stejně jako další města a obce i my máme snížený rozpočet. Aby město mohlo vůbec fungovat, bylo nutné řezat náklady. A elektronické aukce a elektronizace zakázek je správná a navíc transparentní cesta,“ řekl starosta města Černošic Filip Kořínek.“ „Elektronická aukce je nezpochybnitelná. On-line vidíte, jak dodavatelé bojují o veřejnou zakázku. Transparentnější už to být nemůže. Je proto důležité systematicky zavádět elektronické aukce. A tak jako jsme v roce 2010 začínali s aukcemi na elektřinu a zemní plyn, věřím, že budeme pokračovat i u dalších služeb či komodit. Nyní řešíme například elektronické výběrové řízení na stavbu víceúčelové sportovní haly,“ uvedla senátorka Eva Richtrová, která byla do roku 2011 primátorkou města Frýdek-Místek.


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…