Konferenci uvedl senátor Miroslav Antl. „Systematický boj proti korupci tady není. Samozřejmě, buďme rádi za ty legislativní úpravy, které už jsou, ale je třeba na tom dále pracovat. Navíc samotnou legislativou boj s korupcí nekončí. Je to o lidech,“ konstatoval senátor, který je znám jako osobnost a politik bojující nejen proti korupci, ale který se významně podílí na boji proti kriminalitě.
Elektronické aukce povinně už od dubna
Jedním z hlavních témat byla i povinnost využívat elektronické aukce. Tato povinnost je dána novelou zákona o veřejných zakázkách, která začíná platit už od 1. 4. 2012. Na konkrétních příkladech vysvětloval špatné postupy při veřejných zakázkách docent Vysoké školy ekonomické v Praze a člen pracovní skupiny NERV pro boj proti korupci Jan Pavel: „Stále ještě jsou ve veřejných zakázkách nízké počty nabídek, a navíc je nadměrně využíván institut jednacího řízení bez uveřejnění. Pak se nelze divit, že veřejné zakázky nejsou ekonomicky výhodné a transparentní. Veřejná správa nevyužívá dostatečně konkurenčního efektu.“
Ostrava využívá e-aukce, ušetřila přes 100 milionů korun
Jedním z velkých témat konference byly zkušenosti se systémem elektronických nákupů, které zavedla Ostrava pro své organizace v roce 2010. Systém totiž plní jak centralizované zadávání veřejných zakázek, tak využívání e-aukcí. Ostrava díky systému už ušetřila více než 100 milionů korun. Místo primátora Ostravy Petra Kajnara, jenž se z důvodu zahraniční cesty, z účasti omluvil, prezentoval výsledky města náměstek primátora Tomáš Petřík. Na otázku, kolik Ostrava za systém zaplatila, zazněla zcela jasná odpověď. „Za systém jsme zaplatili asi 40 milionů korun. Za rok a půl fungování máme úsporu přes 100 milionů korun. Myslím, že výsledky hovoří jasně,“ uvedl Tomáš Petřík.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový