TOP 09 bude i přes nesouhlas občanských demokratů dál jednat i s ČSSD

30. 5. 2013 15:30

Pražské TOP 09 a ČSSD se na dnešním setkání nedohodly na další spolupráci při vytváření nové rady hlavního města. Strany se neshodly na většině podmínek. Novinářům to dnes řekli zástupci ČSSD a TOP 09. ČSSD označila jednání TOP 09 za silové, ta zase požadavky ČSSD jako "socialistický populismus". Jednání by měla pokračovat v pondělí.

TOP 09 bude i přes nesouhlas občanských demokratů dál jednat i s ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo TOP 09

O víkendu se ještě sejde vedení pražské ČSSD. Sociální demokraté předložili v pondělí TOP 09 zhruba tři desítky požadavků. "TOP 09 přistoupila k jednání z pozice síly. Domnívali jsme se, že jednáme o nejpalčivějších problémech, které se tu nakupily za vlády rady exprimátora Bohuslava Svobody (ODS)," řekl předseda zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche.

Podle TOP 09 naopak zástupci ČSSD předložili požadavky, které jsou "socialistickým populismem". Mezi nimi je podle šéfa zastupitelského klubu TOP 09 například požadavek nezvyšovat jízdné v MHD. Cena MHD by se neměla zvyšovat skokově, ale inflaci je třeba do ní započítat, jinak může dopravní podnik skončit v insolvenci, řekl předseda klubu TOP 09 Jiří Vávra.

TOP 09: Byli bychom naivní, kdybychom na podmínku ODS přistoupili

Zástupce ČSSD podle Pocheho dnešní setkání utvrdilo v tom, že jednání spěje k dohodě TOP 09 s "kumpány z ODS". "TOP 09 nejde o hledání řešení a nechce nalézt kompromis. Když hlásala před volbami, že si chce vzít Prahu na triko, teď to vypadá, že si chce vzít na triko insolvenci dopravního podniku," řekl Poche. Právě financování a dluhy DPP byly oběma stranami označeny jako palčivé problémy hlavního města.

Tvrzení socialistů o možném obnoveném spojení s ODS zástupci TOP 09 odmítli. ODS ve středu rozhodla, že nebude dál s TOP 09 vyjednávat, dokud ta bude vést rozhohovory se sociální demokracií. "ODS má naprosto nepochopitelné postoje. Byli bychom naivní, kdybychom na podmínku ODS přistoupili, mohlo by to dopadnout jako po volbách v roce 2010," řekl Vávra. Tehdy TOP 09 jednala výhradně s ODS, ta ale uzavřela koalici s ČSSD.

Pražské nemocnice by měly zůstat státu

TOP 09 a ČSSD prý našly shodu v tom, že se nebudou převádět pražské nemocnice ze státu na Prahu. To již zamítl v minulých dnech i ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Naopak strany nenašly shodu kromě problému zdražování jízdného v MHD v tom, že TOP 09 bude konzultovat s ČSSD změny územního plánu, jak si přála sociální demokracie. To se týká například území Bubny-Zátory či Masarykova nádraží. "Nebyli ochotni ustoupit ani ze zrušení vypisování výběrových řízení bez uveřejnění," uvedl Poche. Dodal, že to patří mezi body, z nichž ČSSD odmítá ustoupit. Právě snahu socialistů, aby v souvislosti s tunelem Blanka nebyla vypisována výběrová řízení bez uveřejnění, následně označil Vávra za hazard.

Jednání budou pokračovat v příštím týdnu

Jednání mezi TOP 09 a ČSSD ještě neskončila. Další termín ale stanoven nebyl. O dalším postupu rozhodne vedení pražské ČSSD o víkendu nebo v pondělí ráno. Podle šéfa zastupitelského klubu Vávry by měla jednání pokračovat v pondělí.

Jednání o budoucí podobě rady se ve středu zcela zastavila mezi TOP 09 a ODS. Zastupitelský klub i regionální rada pražské ODS se usnesly na tom, že přeruší vyjednávání o nové koalici se zástupci TOP 09, dokud ta neukončí vyjednávání s ČSSD. ODS se nelíbí podle ní nevýhodný návrh nové koaliční smlouvy, který jí TOP 09 předložila.

V radě hlavního města zůstalo po odvolání exprimátora Bohuslava Svobody a dalších čtyř zástupců ODS pouze šest členů TOP 09. Nový primátor a zbylí radní by měli být známi 6. června. TOP 09 o nové podobě rady jedná i s ODS, ta by se k návrhu koaliční smlouvy od TOP 09 měla vyjádřit do pátku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek: Šok! Zdeněk Svěrák na speciálním místě. A také ČT. Další VIDEO

11:45 Milion chvilek: Šok! Zdeněk Svěrák na speciálním místě. A také ČT. Další VIDEO

Na Letné budou mít zájemci možnost nejen protestovat, ale i nahrát vzkaz pro Václava Havla. A to v j…