TOP 09 tvrdí, že neúčast zástupců vlády na konferenci v Mnichově škodí obrazu ČR v cizině

11.02.2015 15:03

Neúčast zástupců vlády na mnichovské bezpečnostní konferenci poškodila obraz Česka v zahraničí, je přesvědčen exministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Uvedl to dnes po schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (oba ČSSD) k zahraniční politice. Na ní TOP 09 podpořila nedávno přijatou novou bezpečnostní strategii Česka.

TOP 09 tvrdí, že neúčast zástupců vlády na konferenci v Mnichově škodí obrazu ČR v cizině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

Schwarzenberg míní, že zvláště za současné bezpečnostní situace ve světě je konference v Mnichově velmi dobrou příležitostí k diskusi s ostatními státy. "Vláda tuto možnost promeškala a pravděpodobně o ní ani nestojí. Samotnou nepřítomností na konferenci v Mnichově vláda poškodila obraz České republiky," poznamenal exministr s tím, že byl jediným politikem z Česka, který se konference zúčastnil.

Na konferenci měl odjet Zaorálek, překazily mu to ale zdravotní problémy

Prestižní každoroční konference se měl podle ministerstva zahraničí zúčastnit šéf diplomacie Zaorálek, kvůli zdravotním problémům do Mnichova ale neodcestoval.

Shodu dnes naopak zástupci TOP 09 se členy vlády našli na nové bezpečnostní strategii Česka. Podle místopředsedy opoziční strany Marka Ženíška TOP 09 obsah strategie vítá a souhlasí s jejími základními body. "Máme velmi dobrý pocit z některých závazků, které se vláda tímto dokumentem zavazuje dodržet," řekl dnes na tiskové konferenci. Konkrétně zmínil například přijímání ozbrojených sil spojenců nebo aktivní podporu protiraketové obrany NATO.

Schwarzenberg naznačil, že ukrajinské straně je třeba dodat zbraně

Další setkání zástupců TOP 09 s vládními činiteli k zahraniční politice se má uskutečnit v březnu. Tématem bude koncepce zahraniční politiky, jejíž návrh vzbudil v minulosti kontroverze. Nová koncepce bude podle členů vlády respektovat kontinuitu a principy, které nastavily minulé vlády, uvedl Ženíšek.

Schwarzenberg se dnes také vyjádřil k diskusím o možných dodávkách zbraní Ukrajině, proti čemuž se nedávno postavila sociální demokracie. Schwarzenberg míní, že to je chybné stanovisko. Ukrajina podle něj disponuje staršími a méně kvalitními zbraněmi než povstalci. "Diplomatická řešení se nikdy nenajdou, když je jedna strana jednoznačně v přesile," poznamenal k tomu.

Aktualizovaná bezpečnostní strategie vychází z předchozích dokumentů z let 2003 a 2011. Definuje životní, strategické a další významné zájmy země. Mezi ty strategické řadí bezpečnost a stabilitu euroatlantického prostoru, prevenci a zvládání regionálních konfliktů a zmírňování jejich následků, ale i posilování soudržnosti a efektivnosti NATO a Evropské unie nebo podporu demokracie, základních svobod a principů právního státu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…