TTIP Česko moc nezajímá. Jednat chce jen o chmelu, pivu a sýru Niva

16.05.2015 13:58 | Zprávy
autor: vam

I když se největší obchodní dohoda světa, která propojí ekonomiky EU a USA, projednává bezmála dva roky, Česko se drží v ústraní. A to přesto, že hospodářsky významné země Evropy v rámci dojednávání transatlantické dohody (TTIP) mocně bojují za své zájmy. Upozorňují na to dnešní Lidové noviny.

TTIP Česko moc nezajímá. Jednat chce jen o chmelu, pivu a sýru Niva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Debata s autory publikace o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství Kdo nám chce zatrhnout TTIPec

Dosud Češi našli jen tři položky „národního stříbra“, které by měly být ve smlouvě s Američany ošetřeny – pivo, chmel a sýr Niva. Podle listu jde konkrétně o tyto obchodní známky: České pivo, Žatecký chmel, Českobudějovické pivo, Budějovický měšťanský pivovar, Budějovické pivo, Zlatá Jihočeská Niva a Jihočeská Niva. Za tyto známky prý lobbuje Ministerstvo zemědělství. V EU jde totiž o chráněná zeměpisná označení, v USA ale nikdo punc evropské regionální speciality neuznává.

Česko si také hlídá jednání o snížení dovozních cel na produkty, které by se mohly v našem vývozu do USA uplatnit. Kromě chmelu sem patří také slad, sklo, ocel nebo některé strojírenské výrobky. Podle listu ale Ministerstvo průmyslu a obchodu nic konkrétního neprosazuje. Text TTIP se totiž stále vyjednává, a tak nelze mluvit o českých připomínkách nebo výhradách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Podvody s dávkami

Vy fakt věříte tomu, že se u nás s dávkami nepodvádí? Že to nedělá řada občanů ČR? Že je nezneužívá? Spíš než komentovat, že se to děje, nemyslíte, že by bylo přínosnější, kdybyste přišel s tím, jak tomu zamezit? Víte to?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trojští koně a zlaté záchody. Studio k Ukrajině se změnilo v bojiště

17:26 Trojští koně a zlaté záchody. Studio k Ukrajině se změnilo v bojiště

„Rusové postupují pomalu. Řeči, že se na Ukrajině válčí za ČR, jsou zbytečné,“ řekl Jindřich Rajchl …