Ta tam je éra oteplování, mrzne až praští, varuje Zaorálek

22.12.2019 16:58

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v komentáři na blogu Aktuálně.cz upozornil, že ve 21. století se bezpečnostní situace změnila. Doba oteplování zahraničních vztahů skončila. Podle Zaorálka mrzne, až praští. Ke chladu přispělo i šíření dezinformací. Jenže na to bychom si prý neměli stěžovat, protože jsme jich sami rozšířili dost a dost. Chybující Západ teď podle ministra rád ukazuje na Čínu.

Ta tam je éra oteplování, mrzne až praští, varuje Zaorálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Někdejší šéf české diplomacie a dnešní ministr kultury Lubomír Zaorálek konstatoval, ž v 90. letech se zdálo, že po tom, co Západ vyhrál studenou válku, nastane klid a mír. Jenže nenastal. S počátkem 21. století skončila éra oteplování mezinárodních vztahů. Místo toho nastává zima. Zima, k níž jsme podle Zaorálka sami přispěli, když jsme podpořili spojence v útoku na Irák.

Těžko můžeme naříkat, kolik dezinformací a lží je kolem nás, když jsme s nimi ani my nešetřili. Stačí vzpomenout na šestnáct let starou invazi do Iráku, k níž více než reálné přispěly vykonstruované důvody. Destabilizovali jsme arabský svět a dnes se nám to vrací. Dokonce i nástup Donalda Trumpa v USA je důsledek lží a chyb etablovaných politiků. Američtí voliči dali raději přednost politice, která není jen izolacionalistická. Ona je přímo autistická, velmi špatně se s ní komunikuje. A to všechno proto, že dřívější pokusy Spojených států o nastolení nového řádu selhaly,“ napsal Zaorálek.

Tak to vidí Zaorálek, který dodává, že možná právě kvůli vlastnímu selhávání Západ ukazuje prstem na Čínu.

„Jenže snazší než si přiznat vlastní chyby je trefovat se do druhých. Vadí nám především ambice Číny. Ekonomické i geopolitické. Asi jí závidíme, že peníze na rozdíl od nás vynakládá chladnokrevně a efektivně. Často slýchám, že se musíme připravit na studenou válku s ní. Tu se SSSR jsme vyhráli, byť to trvalo. Jenže Sovětský svaz nikdy neměl takovou sílu, takový vliv, takové technologie, jaké má Čína. Jde o civilizaci početnou, vyspělou a vlivnou. Poměřováním se s ní bychom vykrváceli,“ varoval Zaorálek.

Čína omezuje lidská práva řady svých lidí, na druhou stranu podle Zaorálka pozvedla miliony Číňanů z bídy. A pomáhá udržovat mír ve světě. Pokud se chceme vyhnout krvavé válce s Čínou, musíme s ní podle Zaorálka vést dialog.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …