Ta těla jsou všude. Otřesený Kličko vydal svědectví

4.4.2022 1:41 odp.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko potvrzuje zprávy o masakru civilistů ve městech v blízkosti ukrajinské metropole. „Těla mrtvých lidí v ulicích města Buča nemusíte hledat. Jsou totiž všude,“ uvedl Kličko. Právě v Buči mělo o život přijít více než 300 civilistů, další desítky civilistů zahynuly při okupaci ruských jednotek v sousední Irpini a Hostomelu. Kreml to zásadně popírá s tím, že jde o falešné zprávy Ukrajinců s cílem zmařit mírová jednání.

Ta těla jsou všude. Otřesený Kličko vydal svědectví
Foto: Twitter
Popisek: Mrtví civilisté v ulicích ukrajinského města Buča

Po pátečním osvobození města Buči v kyjevské oblasti se začaly objevovat snímky popravených civilistů s bílou páskou na těle, které měla nechat ruská armáda několik týdnů ležet bezvládně na ulicích.

„Naši bezbranní civilisté byli popraveni střelením do hlavy, ačkoliv se v té době na místě ani nenacházela naše armáda. Těla mrtvých lidí v ulicích města Buča nemusíte hledat. Jsou totiž všude,“ uvedl Kličko podle informací serveru CNN Prima News a celou událost označil za genocidu ukrajinského lidu a válečný zločin.

V Buči přišlo o život více než 300 civilistů včetně dětí, z nichž mnozí měli být popraveni přímo na ulici. Některé oběti navíc byly zohavené, když měli uřezané uši nebo vytrhané zuby. Přes 100 dalších lidí bylo totožným způsobem zabito v Hostomelu nebo Irpini. Kyjev to přirovnává k masakru ve Srebenici, kde srbské jednotky popravili na 8000 muslimů.  

Zmíněné obce v okolí Kyjeva byly centrem tvrdých bojů mezi ruskými a ukrajinskými silami. Ruská armáda nakonec i vlivem logistických problémů po několika týdnech plán dobýt Kyjev přehodnotila a aktuálně směřuje do oblasti Doněcka a Luhanska.

Moskva ukrajinská obvinění odmítá, fotografie civilních obětí ležících na ulici označuje jako podvrh a provokaci, která má zmařit mírová jednání. Jde prý o ukrajinskou propagandu na objednávku Spojených států podobně jako obrázky zničené porodnice a dětské nemocnice v Mariupolu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

16:05 „Jsi zmr*d.“ Je tu skutečně vážné varování mocným. Daniel Landa už vidí, co hrozí

Lidé podle Daniela Landy poslední dva roky žijí ve strachu. Strachu, co s nimi bude, protože systém …