Tady bude někdo platit. Řecko předložilo Německu účet za druhou světovou válku

11.08.2016 10:55

278,7 miliardy eur je částka, kterou by mělo Řecko požadovat po Německu jako náhrady z doby 2. světové války. Na této částce se po dvou a půl letech práce shodl řecký parlamentní výbor, který k celé záležitosti vypracoval zprávu. Informoval o tom server Prvnizpravy.cz.

Tady bude někdo platit. Řecko předložilo Německu účet za druhou světovou válku
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Poslanci, kteří zprávu vypracovali, požadují po řecké vládě, aby uplatnila své nároky. Autoři zprávy doporučují nejprve diplomatickou cestu, ale v případě potřeby se i obrátit na soud. Je to poprvé, co poslanci oficiálně požadují po Německu odškodnění.

Celý text je ZDE

Otázka válečných reparací z let 1941–1944 z doby nacistické okupace Řecka není stále vyřešena. Říšská banka si v době okupace Řecka půjčila z řecké národní banky peníze v hodnotě asi 12 miliard dolarů a tento dluh, podobně jako reparace nebyl nikdy splacen.

Řecko se snaží získat z Německa reparace už několik desítek let, ale Atény nikdy nekvantifikovaly své reparační nároky. Až nyní řecká parlamentní komise řecké nároky upřesnila.

Německo jako poražený stát mělo platit reparace již po prohrané 1. světové válce, ale nebylo schopné dodržet splátky.

Po další prohrané válce mělo Německo opět platit reparace, ale vzhledem k hospodářské podpoře pro znovuvybudování Německa byla v roce 1953 Německu část dluhů prominuta.

reklama

autor: vam

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co nebo koho považujete za největší hrozbu pro ČR?

Dobrý den, pokud mám správné informace, tak ANO nepodpořilo usnesení, že je pro nás největší bezpečnostní hrozbou Rusko. Zajímalo by mě proč? Jestli si to nemyslíte, co je podle vás pro nás tou největší bezpečnostní hrozbou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

15:55 Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

Po poslední superdebatě lídrů pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, kterou vysílala CNN P…