Tajemného sponzora VV neznají kolegové z praxe

05.04.2012 9:44

Největším sponzorem VV byl Daniel Musil. Prostřednictvím firem na adrese Mezibranská 4 nedaleko Václavského náměstí v Praze a jako fyzická osoba daroval straně 11,17 milionu korun. Na výlučném místě je zde společnost Tribunus Plebis. Skutečná částka, kterou neznámý právník věnoval VV, se ale podle zjištění Aktuálně.cz dohledává jen těžko.

Tajemného sponzora VV neznají kolegové z praxe
Foto: Martin Šimák
Popisek: Michal Babák na trhu
reklama

Daniel Musil je skutečně neznámý. Aktuálně.cz oslovil renomované právní kanceláře z Brna i Prahy a nikdo svého kolegu nezná. Přitom podle výše darů by Musil měl být úspěšným právníkem.

Kdo je tajemný právník a jak si vydělal peníze, které poslal VV?

„V mé kanceláři mám padesát lidí a tak vysoké dary bych si nemohl dovolit,“ komentoval dění kolem sponzora VV jeden z právníků.

Věci veřejné se tak znovu dostávají do podezření, že jejich financování není v pořádku. O skutečném původu peněz lze zatím jen spekulovat.

Server Aktuálně.cz oslovil i přímo Musila. Ten ale komunikuje pouze přes e-mail. V něm vysvětlil, že se rozhodl sponzorovat Věci veřejné kvůli tomu, že mu jsou sympatické. „Jsem jejich voličem a nyní také sponzorem. Přišlo mi důležité, abych je podpořil v období, které pro ně není snadné,“ vysvětlil.

Rozdělení daru do několika sum a jejich posílání přes propojené firmy odůvodnil „účetními a technickými důvody“. Nic konkrétního ale neuvedl a nevysvětlil ani své vazby na Víta Bártu. Místopředsedkyně VV Karolína Peake ale dříve řekla, že je to přítel Víta Bárty.

Musil má příjmy z advokátní praxe a z podílů ve společnostech

Zdrojem příjmů je pro Musila údajně advokátní praxe a podíly ve společnostech. Aktuálně.cz ověřil, že advokátní praxe Musila funguje.

Daniel Musil je také uveden jako člen představenstva společnosti Tribunus Plebis, která byla založena v únoru 2010 a jejíž akcie vlastní panamská společnost LBE International Business and Marketing Advising ING.

Ze zakládací listiny vyplývá, že vznik společnosti dojednával Daniel Musel z pověření akcionářů z Panamy. Zda společnost Tribunus Plebis, která VV darovala 1,4 milionu korun, prosperuje, nelze z obchodního rejstříku vyčíst. Chybí výroční zpráva za rok 2011.

Musil přes Tribunus Plebis vlastní další tři sponzory VV – firmu Kastelis (dar 3,5 milionu korun), firmu Laguna-M (dar 500 tisíc korun) a Interbalance (dar 170 tisíc korun).

Firma Melapar darovala 2,68 milionu korun, přitom hospodaří se ztrátou

První firma vznikla v únoru roku 2011, takže o jejím hospodaření se bude možné přesvědčit až v polovině letošního roku. U zbylých dvou firem ale dokumenty v rejstříku chybí.

Aktuálně.cz ale uvádí, že je možné se informovat o hospodaření společnost Melapar. Vlastník se ale skrývá za anonymními akciemi a Musila s ní spojuje pouze pokladník VV Michal Babák.

Zpráva o hospodaření Melaparu z roku 2010 zveřejněná v obchodním rejstříku uvádí, že firma vydělala málo přes tři miliony korun. Po odečtu nákladů a mezd jí ovšem zbyla téměř nula a vykazuje ztrátu 119 tisíc z minulých let. Přitom v roce 2011 firma dala VV dar ve výši 2,68 milionu korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fašismus propašovali Ukrajinci i na dresy. Je potřeba lži vytáhnout na světlo. Byli jsme při křtu knihy Nemrzačte naši historii

22:25 Fašismus propašovali Ukrajinci i na dresy. Je potřeba lži vytáhnout na světlo. Byli jsme při křtu knihy Nemrzačte naši historii

REPORTÁŽ Lhaní ohledně padlých při karpatsko-dukelské operaci. Pomník vlasovcům v Řeporyjích. Odstra…