Tajemník Duky k petici proti restitucím: Načasování je podivné

26. 8. 2012 15:00

Debatu hluchých připomíná podle moderátora televizního pořadu Otázky Václava Moravce diskuse o majetkovém vyrovnání s církvemi. Pro odpůrce znamenají církevní restituce "loupež za bílého dne", pro zastánce napravení dávné křivdy, které se na církvích dopustili komunisté.

Tajemník Duky k petici proti restitucím: Načasování je podivné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž
reklama

Zákon o majekovém vyrovnání s církvemi vrátil Poslanecké sněmovně Senát. Premiér Petr Nečas (ODS) však věří, že poslanci zákonodárce horní komory přehlasují, protože podle něj každý, kdo "vidí dál", pochopil, že stát díky odluce církve od státu peníze ušetří.

Opozice ale stále tvrdí, že není proti restitucím církveního majetku, ale nelíbí se jí současná podoba zákona. ČSSD navrhuje, aby se majetek, který byl církvím odebrán, soustředil do veřejnoprávního fondu, z jehož zisku by se platily církve.

Křesťané proti zákonu

Proti návrhu zákona se postavila část duchovních s peticí Křesťané proti zákonu.

"Chtěli jsme ukázat, že postoje křesťanů jsou pestřejší, než jak jsou prezentována veřejnosti," prohlásil v Otázkách Václava Moravce duchovní Československé církve husitské Jiří Silný. Nejvíce mu vadí, že církve získají privilegované postavení vůči ostatním restituentům. V této souvislosti v pořadu zazněla kritika ze strany zemědělských restituentů, jejichž majetek v celkové výši 4 miliardy korun zemědělská družsta převedla díky nedostatečné legislativě na druhé osoby. Pokud jim nepomůže stát, už z něj zřejmě neuvidí ani korunu. Ale premiér na dopis přesedkyně svazu restituentů v zemědělství Miloslavy Peškové prý odpověděl, že vlastníci mají být rádi, že dostali alespoň něco.

SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve

"Církve by měly hrát stejnou roli jako jiné nestátní organizace, nevládní organizace nebo odbory," míní Silný.

Většina signatářů jsou členové nebo sympatizanti sociální demokracie 

Další diskutující - osobní tajemník kardinála Dominika Duky Milan Badal - uvedl, že církve nejsou totalitní společnosti, proto je logické, že se v nich musí najít lidé s jiným názorem. "Ale načasování je podivné," upozornil Badal, kritici zákona podle něj s peticí přicházejí "ve velmi vhodnou dobu".  "Je to spíš politická než náboženská záležitost," prohlásil, protože podle jeho slov značná část signatářů petice jsou členy nebo příznivci ČSSD.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: lfr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…