Tajemno kolem Lenky Bradáčové: Ministerstvo mlží o dokumentu

28.09.2012 10:51

Ministerstvo spravedlnosti zatím tají výsledky interního vyšetřování, které vedlo kvůli údajné manipulaci s datem podání návrhu na jmenování Lenky Bradáčové do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Výsledky přitom má již několik týdnů k dispozici. Zveřejní je prý poté, co dokončí změny některých vnitřních předpisů, aby se obdobné jednání neopakovalo, řekl ČTK první náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák.

Tajemno kolem Lenky Bradáčové: Ministerstvo mlží o dokumentu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

"My teď pracujeme na systémovém opatření, aby už k podobným jednáním ze strany pracovníků ministerstva nedocházelo a až je dokončíme, tak s tím seznámíme veřejnost," uvedl Volák. Odhaduje, že by to mohlo trvat několik týdnů. Zda byl někdo potrestán či byly dokumenty předány policii, však odmítl komentovat.

To, že bylo s datem podání návrhu na jmenování Bradáčové hrubě manipulováno, pravděpodobně s cílem diskreditovat premiéra Petra Nečase (také ODS), ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) řekl 30. července. Prý hrozilo i podezření z trestné činnosti. Ještě týž den pak ministerská inspekce vedená Volákem měla k dispozici předběžné výsledky a označila za viníka někdejšího náměstka ministra Filipa Melzera.

Bradáčovou jako novou pražskou vrchní státní zástupkyni navrhl v červnu exministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Tehdejší ministr ji však nestihl do čela VSZ ustanovit, premiér Nečas jej nečekaně o šest dní později odvolal. Spekulovalo se o tom, že právě kvůli ochotě Bradáčovou jmenovat. Podle Pospíšilova nástupce Blažka však na podatelně ministerstva udělali oficiálně zápis o přijetí návrhu až v den jeho nástupu do funkce, tedy 3. července. Do té doby byl prý v rukou Melzera.

Melzer již dříve uvedl, že návrh na jmenování Bradáčové převzal 21. června standardně jako člověk oprávněný zastupovat ministra. Informoval o tom Pospíšila, což sám někdejší ministr potvrdil. Návrh pak Melzer umístil do trezoru, aby neunikl na veřejnost. To je podle něho normální postup u citlivých dokumentů. Bývalý náměstek pro justici v půlce července na svou funkci rezignoval, po obvinění z manipulace začátkem srpna dal na ministerstvu výpověď.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

19:51 Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

„Byl by to boj a rozhodně nic hezkého.“ To ne, žádné násilí! Ani evidentní političtí odpůrci nové Ba…