Tajná služba se zaměří na cizince. Čím dál víc jich žádá o občanství

23.08.2014 21:33

Od nového roku výrazně narostl počet cizinců žádajících o české občanství. Podle informací serveru iDnes.cz je to především proto, že se změnily zákonné podmínky. Cizinci sice musí nově skládat znalostní test, ale na straně druhé si vedle českého občanství mohou ponechat i občanství původní. Za zmínku také stojí, že v otázce udělení občanství má v rukou nemalou moc Ministerstvo vnitra.

Tajná služba se zaměří na cizince. Čím dál víc jich žádá o občanství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Cizinci žádající o české občanství musí nově skládat zkoušky z českého jazyka a také z historie a zeměpisu. V prvním pololetí test z reálií psalo téměř tisíc lidí a neuspělo jich jen deset. Pokud cizinci neuspějí v jazykové části testu či jinde, mohou se přihlásit znovu, a to tolikrát, než se jim podaří test složit.

„Novinkou je, že pokud některou žádost zamítnou zpravodajské služby či policie, dotyčný cizinec rozhodnutí ministerstva nemůže nechat přezkoumat soudem. A v odůvodnění se nedozví k negativnímu stanovisku žádné podrobnosti, pouze strohé konstatování, že k zamítnutí žádosti došlo z důvodu ohrožení bezpečnosti státu. Podle ministerstva ale zatím žádný takový případ nenastal,“ píše server.

Za prvních sedm měsíců letošního roku požádalo o občanství na 4380 cizinců. V loňském roce to za stejné období bylo jen 1266. Zákon se dotýká i českých občanů. Pokud zažádají o občanství v jiném státě, mohou si zároveň ponechat i to české.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

22:22 Pavel Novotný v ráži: Vyzkoušel jsem všechny dostupné drogy. Uprchlíci? Vstřebali bychom sto tisíc. Já bych zvládnul deset

Starosta pražských Řeporyjí a významný politik ODS Pavel Novotný přišel podebatovat do Studia svobod…