Tajné miliardy Ukrajincům? Českem otřásla bomba. To dlouho nebylo

13.4.2022 12:00 odp. | Ze sítí

Redakce MF Dnes zjistila, kolik peněz se česká vláda rozhodla vynaložit na zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny. Jedná se o částku 4,6 miliardy korun. Dle deníku o tom rozhodla vláda 6. 4., a to prý v utajeném režimu. Rozhodnutí bylo dle MF Dnes zveřejněno včera odpoledne, poté, co byla vláda na tuto částku dotázána. Ministr školství Gazdík už se brání, že prý nic utajeno nebylo. A odpůrci Andreje Babiše už novinářům nadávají.

Tajné miliardy Ukrajincům? Českem otřásla bomba. To dlouho nebylo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference po získání důvěry nové vlády

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 83498 lidí
Dnes v MF Dnes vyšel článek o tom, kolik peněz vláda schválila na adaptaci a ubytování uprchlíků. Jedná se o částku 4,6 miliardy korun. Tuto částku dle deníku vláda uvolnila z vládní rozpočtové rezervy 6. dubna. Dle deníku bylo toto rozhodnutí učiněno v utajeném režimu.

„Můžeme potvrdit, že vláda 6. dubna jednala o vyčlenění částky zhruba ve výši 4,6 miliardy korun z ­vládní rozpočtové rezervy pro účely zvládnutí uprchlické krize z Ukrajiny. Tyto finanční prostředky by měly být rozpočtovým opatřením převedeny zejména ve prospěch kapitol Ministerstev školství, práce a sociálních věcí, vnitra a Ministerstva pro místní rozvoj,“ cituje MF Dnes Šimona Blechu z tiskového oddělení ministerstva financí.

„Detailní informace a jednotlivé částky na konkrétní účel nicméně budeme moci komunikovat teprve po zveřejnění předmětného usnesení vlády,“ uvedl také dotyčný. Již předtím dostalo Ministerstvo školství přidáno 5,2 miliardy na začlenění nových žáků.

Usnesení, na které se deník MF Dnes dotazoval, bylo nakonec zveřejněno i s rozpisem částek. „Například 1,4 miliardy má podle něj Ministerstvo školství využít na adaptační aktivity. Vnitro zase může použít až 350 milionů na podporu integrace a adaptace cizinců na lokální úrovni. A Úřad vlády má 100 milionů na vytvoření a realizaci komunikační strategie pro řešení pomoci občanům Ukrajiny,“ uvádí deník.

Utajování ovšem nevoní opozici. „Nerozumím tomu, proč by mělo být přerozdělování finančních prostředků na zvládnutí uprchlické krize projednáváno v­ utajovaném režimu. Zejména v­ souvislosti s aktuální situací a­ nouzovým stavem, ve kterém se nacházíme, by žádné pochybnosti být neměly,“ sdělila MF Dnes bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Jak Schillerová, tak Jan Hrnčíř z SPD kritizují, že díky nouzovému stavu může vláda utrácet zcela bez kontroly.

Článek s titulkem „V utajení. Další miliardy na běžence“ nevoní pro změnu odpůrcům Andreje Babiše. „Wow,“ komentoval titulní stranu MF Dnes mluvčí vlády Václav Smolka. Další však byli mnohem konkrétnější.

„To jsou fakt hovada,“ přisadil si politolog Miloš Gregor. „Babiš ukazuje, že využije všech prostředků jak si zachránit kůži, aby nešel do kriminálu i za cenu rozdělení národa... Kreténi z ANO dnes,“ stěžoval si na článek člen vládní TOP 09 David Soukup. „Pro Mladou frontu může dělat jen bezpáteřní zmrd...“ přisadil si primář Martin Straka, proslavený například komentáři o kyanidu v Okamurově sklenici. Na MF Dnes si stěžovali také novináři Martin Bartkovský a Lucie Tomanová.

„Tiskový orgán ANO a prezidentské kampaně Andreje Babiše v nejlepší formě,“ mínil komentátor HN Petr Honzejk.

Ministr školství Petr Gazdík už tvrdí, že se jedná o lež. „Nic se neutajovalo! Byly to normální body vlády... Jsou v eKlepu...“ říká. V článku je nicméně uvedeno, že ke zveřejnění došlo včera odpoledne.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Id*oti, že drží Rakušana ve vládě. Ten pan Balaš, co pracoval v Urválkově ústavu... Padni, komu padni podle Johna Boka

10:25 Id*oti, že drží Rakušana ve vládě. Ten pan Balaš, co pracoval v Urválkově ústavu... Padni, komu padni podle Johna Boka

Ve vládní koalici jsou idioti, protože drží zuby nehty Víta Rakušana ve funkci. On nese za tu kauzu …