Tajní experti: Čekejte pád eura a napětí v Evropě

28.03.2012 9:28

Ti, co se zabývají obrannými hrozbami a strategií, musí už tak trochu z povolání být pesimisté. Na přípravné diskusi ke vzniku nové Obranné strategie ČR však zazněla mimořádně silná varování. Stratégové mají mezi jinými například obavy z napětí a nepokojů v dosud klidné Evropě. Způsobit by je mohl pád eura a krach faktické federalizace EU. Informoval o tom server Idnes.cz.

Tajní experti: Čekejte pád eura a napětí v Evropě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro
reklama

Organizátoři schůzky desítek zástupců současného i bývalého vedení armády, zpravodajské komunity a lidí z vedení ministerstva, zvolili pro setkání pravidlo „Chatham House“. To má napomáhat upřímnosti a otevřenosti a ve zkratce znamená, že lze publikovat tvrzení aktérů, ti ale zůstanou anonymní.

S překvapující upřímností tak jako reálný scénář zazněla například obava z napětí a konfliktů v Evropě, které může vyvolat případný krach „faktické evropské federalizace a konec eura“. Slova, která donedávna patřila do říše fantazie, nyní zazněla vážně - ne jako politický argument pro hlubší integraci EU, ale čistě jako možnost, s níž je třeba počítat.

Mezi dalšími faktory, na které by se v budoucnu Česko mělo připravit, pak panelisté jmenovali například vítězství islamistických stran ve volbách v zemích, kde padly při Arabském jaru dlouholeté vlády.

Ve 21. století tak hrozí náboženské střety (zejména islámu s křesťanstvím) a s tím související migrační vlny. Podle expertů je třeba počítat i s narůstající hrozbou kybernetických útoků.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pal
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek předvedl show s lahví. A pak si řekl, že zvedne tlak náckům a bolševikům. Přidala se i Mirka Němcová

23:01 Kalousek předvedl show s lahví. A pak si řekl, že zvedne tlak náckům a bolševikům. Přidala se i Mirka Němcová

Předseda klubu poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se dnes na facebooku pochlubil, že měl tu čest pokř…