Tak horké to zase není. John Kerry nejdřív hrozil Erdoganovi. A pak...

19.07.2016 8:17

Vyloučením z NATO pohrozil Turecku americký ministr zahraničí John Kerry v případě, že nebude s poraženými pučisty jednat demokraticky a na základě práva. Kerry to prohlásil na pondělní tiskové konferenci, píše britský list The Independent.

Tak horké to zase není. John Kerry nejdřív hrozil Erdoganovi. A pak...
Foto: archiv
Popisek: Sergej Lavrov a John Kerry

Anketa

Kdybyste byli občany USA, kdo by měl váš hlas v prezidentských volbách?

hlasovalo: 10822 lidí

Kerry zdůraznil, že Spojené státy stojí na straně demokraticky zvolené vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ale že „naléhají na tureckou vládu, aby udržovala nejvyšší úroveň úcty k demokratickým institucím státu a vládě práva“.

„Určitě budeme podporovat pohnání pachatelů puče ke spravedlnosti, ale stejně tak varujeme před zásahem, který by šel dále, a zdůrazňujeme důležitost udržování demokratické vlády,“ dodal Kerry. Pokud by Turecko proti pučistům postupovalo nedemokraticky, mohlo by to podle Kerryho vést až k vyloučení z NATO, jehož je Turecko členem.

Kerryho slova byla později americkým ministerstvem zahraničí lehce upravena, konkrétně se tohoto úkolu ujal jeho tiskový mluvčí John Kirby, který novinářům z Washington Post sdělil, že „NATO bude dění v Turecku pozorovat velmi pečlivě“. Stejně tak ovšem dodal, že na to, aby se mluvilo o nějakém „ohrožení tureckého členství v Alianci, je příliš brzy“.

Téma tureckého členství v NATO je opravdu velmi citlivé, což demonstruje i fakt, že se k tomu měl potřebu vyjádřit i vysoce postavený diplomat z amerického velvyslanectví v Ankaře. „Ministr zahraničí Kerry o ohrožení tureckého členství v NATO neřekl ani slovo. V jeho prohlášení není skutečně nic, co by naznačovalo, že by Turecku hrozilo vyloučení,“ zdůraznil diplomat pro Daily Sabbah.

  • Původní zdroj ZDE

Mogheriniová: Když Turecko zavede trest smrti, nemůže být v EU

Obdobně ostře se na adresu Turecka vyjádřila také šéfka unijní diplomacie Mogheriniová. Ta uvedla, že Turecko nemůže počítat s přijetím do Evropské unie, pokud znovu zavede trest smrti. „Ráda bych to řekla zcela jasně… Žádná země se nemůže stát členem EU, pokud zavede trest smrti, to je zcela jasné z našeho společného práva,“ prohlásila Mogheriniová na tiskové konferenci, kde vystoupila společně s Kerrym.

Šéfka diplomacie EU tak zjevně reagovala na nedělní incident, kdy dav Erdoganových stoupenců požadoval trest smrti pro duchovního Fethullaha Gülena, který podle tureckého prezidenta stojí v pozadí puče.

Na výkřiky „Chceme trest smrti“ Erdogan údajně odpověděl: „Vaši žádost nemůžeme ignorovat. V demokracii cokoli lidé chtějí, dostanou.“ O trestu smrti bude podle něj jeho vláda jednat s opozičními stranami. „Nebudeme toto rozhodnutí odkládat. Ti, kteří se pokusili o převrat v této zemi, musejí zaplatit,“ dodal. Turecko nikoho nepopravilo od roku 1984 a nejvyšší trest byl zrušen v roce 2004 v rámci snahy Ankary o vstup do Evropské unie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala nebude rád. Jeho ministr financí naplno promluvil o významu Václava Klause, Pirátech, omylech pravice a partě kolem Václava Havla

20:52 Fiala nebude rád. Jeho ministr financí naplno promluvil o významu Václava Klause, Pirátech, omylech pravice a partě kolem Václava Havla

Když Jan Skopeček vstupoval do ODS, byl ještě předsedou strany Václav Klaus. Zažil éru „rozkračování…