Tak jak to je, pane Kalousku? Včerejší vysílání ČT ukázalo vážnou věc o TOP 09. Langšádlová, migrace a silná slova

29.08.2018 9:41

Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek si může připadat na vedlejší koleji. V pořadu Události, komentáře ČT24 se de facto proti němu postavila stranická kolegyně Helena Langšádlová. A nebyla prvním straníkem, který takto učinil.

Tak jak to je, pane Kalousku? Včerejší vysílání ČT ukázalo vážnou věc o TOP 09. Langšádlová, migrace a silná slova
Foto: Repro ČT
Popisek: Helena Langšádlová v Událostech, komentářích

Langšádlová se včera vyjadřovala v pořadu Události, komentáře k cestě premiéra Andreje Babiše (ANO) do Itálie, kde český předseda vlády obhajoval svůj nekompromisní postoj ohledně nepřijímání migrantů. 

Langšádlová mimo jiné také okomentovala výrok Miroslava Kalouska, jenž se vyjadřoval k tomu, že Babiš nechce přijmout ani jednoho migranta. „Ano, Andrej Babiš má pravdu, je to symbol. Symbol sobectví, vyčůranosti a neschopnosti být věrohodným partnerem ve společenství Evropské unie. Ostatní země si bez nás jistě poradí. Nám zbyde nulový mezinárodní respekt, hanba a opovržení,“ nechal se slyšet Kalousek.

Fotogalerie: - Kalousek, Kalousek!

Protest proti Babišově vládě podporované komunisty...
Protest proti Babišově vládě podporované komunisty...
Protest proti Babišově vládě podporované komunisty...
Protest proti Babišově vládě podporované komunisty...
Protest proti Babišově vládě podporované komunisty...
Protest proti Babišově vládě podporované komunisty...

Anketa

Myslíte, že Andrej Babiš provádí jménem České republiky dobrou zahraniční politiku?

89%
11%
hlasovalo: 16440 lidí

„Já bych použila jiná slova, ale to není to podstatné,“ sdělila k tomu Langšádlová. „Já si myslím, že tam měl být více vstřícný krok. Opravdu přerozdělovat migranty, kteří přichází... přichází, přijíždí teď na těch lodích, je nemoudré, protože... Vzala jsem si konkrétní data. 18 procent Tunisanů, určitě nechceme lidi z Tunisu přerozdělovat po Evropě. Tam jde o to rozdělit ty lidi; a to umíme, na ty, kteří jsou ze zemí, kde nemají šanci dostat azyl a nedostávají ho v Evropě, a ti se nemají dostávat vůbec z jihu Itálie. A pak na ty, kteří mají vysokou šanci získat azyl – a to jsou třeba lidé ze Středoafrické republiky nebo z Eritreje. A těm opravdu, pokud jsou to třeba rodiny s dětmi, pokud jsou to lidé, kteří prokazatelně utíkají před válkou, těm můžeme poskytnout oporu,“ zmínila Langšádlová, když byla s Kalouskovým tweetem přímo konfrontována.

Střet v otázce migrační krize Kalousek v minulosti zaznamenal také s Jiřím Pospíšilem. Pospíšil totiž pochválil premiéra Babiše za postoj k žádosti italské vlády, ve chvíli, kdy Babiš odmítl pomoc Itálii s uprchlíky. „Respektuji svého předsedu, nemohu ale s tímto názorem souhlasit. Ochota prověřit na našem území 20 žadatelů by nás neohrozila a zajistila by nám respekt spojenců. Takhle jsme sobci. Trapné a mimo program TOP 09,“ zkritizoval Kalousek.

 

V diskusi na jeho slova zareagoval komentátor Petr Honzejk. Vyjádřil souhlas s Kalouskem a povzdechl si: „Voliči, kteří nyní TOP 09 zbyli, jsou většinou stejného názoru. Ti, co odešli, si to ale nemyslí. Ovšem nevrátí se kvůli tomu, co teď Jiří Pospíšil říká. Celkově au, au.“

Fotogalerie: - Bakalo, vraťte naše byty!

Finančník Pavol Krúpa na demonstraci za práva náje...
Demonstrace za práva nájemníků bývalých bytů OKD, ...
Demonstrace za práva nájemníků bývalých bytů OKD, ...
Před zahájením demonstrace
Demonstrace za práva nájemníků bývalých bytů OKD, ...
Demonstrace za práva nájemníků bývalých bytů OKD, ...

„Au, au? Tak to bude, když se podělaně budeme bát říkat to, co si myslíme. Tak to holt bude říkat ten ožrala a zloděj zlodějská. Tak ho označují ti, kteří se bojí toho, co říká. S obsahem argumentovat neumí, tak útočí na formu,“ poznamenal Kalousek. Honzejk pak uvedl, že s obsahem však nepolemizuje.

K obdobné věci se Kalousek tehdy vyjádřil i v dalším tweetu, kdy reagoval na zprávu, že italský premiér Giuseppe Conte by si rád s Andrejem Babišem na téma migrace promluvil. „Promluv si s ním, Andreji. Hlavně na něj, prosím, hystericky neřvi, že je to ožrala a zloděj zlodějská. A měj na paměti, že může přijít chvíle, kdy pomoc budeme potřebovat zase my. Při rozpočtové politice Tvé vlády je to dost pravděpodobné,“ napsal Kalousek.

„Trvám na tom, že žádného ilegálního migranta z Itálie ani odjinud nevezmeme,“ nechal se slyšet před jednáním v Itálii český premiér Andrej Babiš (ANO). Rozhovor poskytl MF Dnes.

Babiš se dostal do sporu s italským premiérem Giuseppem Contem, který Česko v červenci vyzval, abychom přijali část migrantů z jedné lodi mířící do Itálie. Babiš to však odmítl a na svém názoru trvá. „To není nic proti Itálii, k níž chováme sympatie, jde o zásadní strategii. Je to podle mě zcela klíčové gesto, symbol a vzkaz migrantům a pašeráckým gangům, že nemá smysl se do Evropy plavit. O tom chci s premiérem Contem mluvit,“ sdělil Babiš před schůzkou. 

Fotogalerie: - Babiš řeší H-System

Premiér Andrej Babiš na setkání členů Bytového dru...
Premiér Andrej Babiš s novináři na setkání členů B...
Premiér Andrej Babiš na setkání členů Bytového dru...
Premiér Andrej Babiš na setkání členů Bytového dru...
Premiér Andrej Babiš s novináři na setkání členů B...
Premiér Andrej Babiš na setkání členů Bytového dru...

Anketa

Kdo je pro vás důvěryhodnější, pokud jde o spory manželů Paroubkových?

hlasovalo: 6616 lidí

„Když je nepřijme Itálie, nepřijme je Malta, tak je přijme Španělsko. A tím zas vysíláme vzkaz, že je možné dostat se do Evropy z Maroka přes Španělsko. Tohle podle mě musí přestat, jinak migrační proud nezastavíme. O tom teď chci mluvit s evropskými politiky a podílet se na vytváření nějakého uceleného plánu, co s tím budeme dělat,“ zdůraznil také Babiš, jenž rovněž zmiňuje to, že jsme v současné době ztratili tři roky nesmyslnou debatou o kvótách. 

„Základ je to, že jižní státy, jako jsou Itálie, Řecko, Malta, Španělsko, musí postupovat jednotně a musí přestat brát ilegální ekonomické migranty. To říkám zcela jasně a jednoznačně. Když říkám, že nevezmeme ani jednoho ilegálního migranta, je to symbolické vyjádření. Znamená to, že není možné řešit situaci tak, že loď posbírá migranty a jižní státy je postupně odmítají přijmout, až je do přístavu pustí Španělsko a do světa se tak vyšle signál, že cesta přes Španělsko je otevřená. Výsledkem je útok na hraniční plot v Ceutě,“ zdůraznil nutnost komplexního řešení Babiš. 

Své pak premiér řekl i k tomu, zda je správné pravidla pro zachraňování trosečníků ze skutečně ztroskotaných lodí aplikovat na organizované skupiny, které se „trosečníky“ de facto stávají dobrovolně a cíleně. „Protože podle výkladu, který mám k dispozici, nereaguje námořní právo na ilegální masovou migraci. A to je třeba uvést do souladu s nově vznikající realitou a s obranou proti zneužívání humanity k nekalým obchodům s lidmi. Evropská unie by podle mě měla usilovat o vyjasnění této věci, eventuálně o úpravu námořního práva, které je nyní jednoznačně zneužíváno,“ tvrdí Babiš.

Závěrem pak Babiš zopakoval, že nepřijmeme ani jednoho migranta. Považuje to však za symbolické vyjádření. „Státy, které migranty přijímat chtějí, ať je dál přijímají. Ale prioritou musí být bezpečnostní měřítko, žádné předstírání humanity, když přijímajícím státům jde ve skutečnosti o jejich ekonomické zájmy. A každý příchozí musí dopředu vědět, kam jde. Nicméně já si hlavně přeju, abychom těm opravdu potřebným lidem pomáhali především u nich doma zlepšit životní podmínky tak, aby necítili potřebu odcházet,“ sdělil s tím, že tvrdě se musí také vyjednávat s pašeráckou mafií. 

ParlamentníListy.cz také po několik týdnů sbíraly informace o dění uvnitř opoziční TOP 09. Tu poměrně stabilním způsobem vede europoslanec Jiří Pospíšil. Na záda mu ovšem už od jeho zvolení do funkce předsedy TOPky v listopadu loňského roku dýchá Miroslav Kalousek. A že nejde o láskyplný opar, to je jasné.

„Je to tak, že Mirek Kalousek se doposud nevrátil na trůn strany, a ještě to asi chvíli potrvá. Na stranu druhou je jasný boj uvnitř TOPky, kdy Pospíšil je Kalouskovým terčem. A to nejen mezi řečí, ale taky oficiálně,“ uvedl náš zdroj. Jeho plzeňský kolega tato slova do puntíku potvrdil. „Je snaha se předsedy Pospíšila zbavit. Už se s tím začalo článkem o jeho asistentovi,“ přiblížil.

Psali jsme ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Penis, malé koule... Pískání na Klause ml.: Jeho nepřátelé promluvili. I z ODS. Nové info a „válka“

9:15 Penis, malé koule... Pískání na Klause ml.: Jeho nepřátelé promluvili. I z ODS. Nové info a „válka“

Incident na Národní třídě, kde demonstranti vypískali Václava Klause mladšího, stále hýbe společnost…