Tak pozor. A co ten druhý účet Milionu chvilek, který není přístupný veřejnosti?! Profesor Keller má podezření

08.02.2020 20:43

Sociolog Jan Keller se v pátečním komentáři pro deník Právo věnoval podvojnému účetnictví. Podle jeho slov umožňuje firmě průběžně bilancovat vývoj položek – „má dáti“ – „dal“. A vzpomněl si u toho na aktivisty a akce spolku Milion chvilek.

Tak pozor. A co ten druhý účet Milionu chvilek, který není přístupný veřejnosti?! Profesor Keller má podezření
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Jan Keller v ostravském knihcentru

Keller se ve svém komentáři zmiňuje o činnosti spolku Milion chvilek a o jeho dvou různých účtech, což právě nazývá zvláštní formou „podvojného účetnictví“. 

„Na účtu transparentním může kdokoliv sledovat jak výši příspěvků sympatizantů hnutí, tak také výši nákladů na pořádání manifestací. Příjmy a výdaje na tomto účtu dokonale souhlasí. Kdokoliv má zájem, může se zde inspirovat, jak provozovat křišťálově čistou politiku,“ popisuje Keller a věnuje se i druhému účtu, který spravují zaměstnanci zapsaného spolku „Milion chvilek, z.s.“ a který k nahlédnutí není. 

Z tohoto účtu jsou podle Kellera vypláceny mzdy aktivistů a možná i jiné platby. Není tak, jak tvrdí, možné si ověřit výše mezd, pojistného a daní.

„Pomocí svérázné formy podvojného účetnictví se daří Milionu chvilek, který usiluje o rozvoj demokracie v naší zemi, učinit klíčové části svého financování naprosto neprůhlednými. Ředitel české pobočky Transparency International, pro kterého by měla být taková netransparentnost velkou výzvou, řeční na akcích Milionu chvilek. Poučuje veřejnost o důležitosti průhlednosti pro zdravé fungování demokracie,“ uzavřel Keller svou poznámku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…