Tak to byl fofr. Demonstrace proti antisemitismu skončila v přistěhovalecké čtvrti Berlína po 15 minutách

26.04.2018 12:40

Veřejnost v západoevropských zemích si začíná více všímat narůstajícího antisemitismu, se kterým je spojována především muslimská komunita. Ve Francii byl publikován manifest proti „novému antisemitismu“ a v Německu vyšly do ulic tisíce lidí.

Tak to byl fofr. Demonstrace proti antisemitismu skončila v přistěhovalecké čtvrti Berlína po 15 minutách
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Antisemitismus byl ještě před několika lety považován za relikt minulosti a spojován byl především s druhou světovou válkou a pokusy Hitlera a jeho příznivců vyhladit židovské obyvatelstvo. Se stále narůstající muslimskou menšinou se však ukazuje, že antisemitismus se opět dostává do popředí. Nejde přitom o ojedinělé případy a zejména v západoevropských metropolích se již příslušníci židovské komunity necítí bezpečně.

Po letech přehlížení a bagatelizování stále častěji se projevujících příznaků antisemitismu se v posledních dnech začínají západní společnosti probouzet. Redakce serveru ParlamentníListy.cz již informovala, že zkraje tohoto týdne byl publikován ve francouzských médiích manifest, který upozorňuje na „nový antisemitismus“. Jeho autoři volají k zodpovědnosti především muslimskou menšinu a svůj podpis pod výzvu připojili například exprezident Nicholas Sarkozy či známý herec Gerard Depardieu.

Celý text v němčině je ZDE.

Obavy o svoji bezpečnost mají také němečtí Židé. Nedávno se v médiích objevilo video, na kterém dva židovské mladíky napadl muslim. A právě v souvislosti s tímto medializovaným případem projevu antisemitismu se v několika městech konaly demonstrace, kterých se účastnily tisíce lidí. Jak píše deník Die Welt, na některých demonstracích vystoupili také politici. Konkrétně v Berlíně to byl starosta města Michael Müller, který však příliš pozitivní reakce nesklidil.

„Starosta místo islámu, který je jedním z důvodů rostoucího antisemitismu, hovoří o potřebě sociální soudržnosti. Z publika se však ozývá pískání, nesouhlasné výkřiky a ironické ‚bla bla bla‘. Tleská jen velmi málo lidí,“ píše německý deník s tím, že veřejné projevy solidarity se židovskou komunitou se bohužel neobešly bez nenávistných reakcí německých muslimů. V nechvalně proslulé přistěhovalecké části Berlína, berlínské čtvrti Neukölln, musela být demonstrace po patnácti minutách v důsledku nenávistných projevů muslimů ukončena.

„Šlo o demonstraci na Hermannplatz, kde byli demonstranti napadeni a útočníci odcizili izraelskou vlajku,“ píše deník a dodává, že na demonstraci v Berlíně vedle starosty města vystoupili také přední politici z levicových stran. Vedle spolupředsedy Strany zelených Cem Özdemira mimo jiné tak berlínský radní Klaus Lederer z Die Linke, který překvapivě kritizoval také „levicový“ antisemitismus a například palestinské hnutí BDS označil za „čistý antisemitismus“. 

reklama

autor: pro

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jděte do háje, má říct občan. Herec Dušek dal návod

11:39 Jděte do háje, má říct občan. Herec Dušek dal návod

Herec Jaroslav Dušek vidí problém ve vztahu státu a občanů. Stát prý „buzeruje“ a občané se musejí p…