Tak to jsem zvědav... Dusno u Xavera: Okamurovec a starý harcovník ČSSD

17.09.2020 8:00

KRAJSKÉ DEBATY XTV Vysočina. Horský kraj na pomezí Čech a Moravy, jehož vznik před dvaceti lety mnohé překvapil. Historicky jeho části patřily spíše k okolním spádovým centrům. Jak se mu za dvacet let podařilo najít vlastní identitu a jaké problémy obyvatele trápí? V dalším díle předvolebních debat Luboše Xavera Veselého se sešli kandidáti šesti stran, usilující právě o jihlavské hejtmanství.

Tak to jsem zvědav... Dusno u Xavera: Okamurovec a starý harcovník ČSSD
Foto:
Popisek:

Anketa

Bojíte se COVIDu-19? (Ptáme se od 16.9.2020)

41%
59%
hlasovalo: 21079 lidí

Kandidátka Pirátů Hana Hajnová, lidovec Vít Kaňkovský a Vítězslav Schrek z ODS (s podporou hnutí Starostové pro občany) utvořili první debatující trojici.

Kandidátka Pirátů je projektová manažerka dotací, jedenáct let pracovala v oboru „rozvoj znalostní ekonomiky v regionech“. Zastupitelka z Telče chce lidem ukázat, proč stojí za to na Vysočině žít.

Vít Kaňkovský je primář ortoped z nemocnice v Havlíčkově Brodě a je rád, že se dostane k operacím i nyní, kdy je současně i poslancem. Zdravotnictví je pro lidovce na Vysočině prioritou, vedle toho vylidňování venkova, doprava a kůrovcová kalamita.

Lídr kandidátky ODS Vítězslav Schrek je padesátiletý ředitel domova pro seniory z Jihlavy. Politiku nikdy nedělal profesionálně, ale jako neuvolněný zastupitel již mnoho let sedí v zastupitelstvu Jihlavy.

KLIKNĚTE A SLEDUJTE CELÝ ROZHOVOR: PŘEDVOLEBNÍ DEBATA 2020: KRAJ VYSOČINA – HANA HAJNOVÁ (PIRÁTI), VÍT KAŇKOVSKÝ (KDU-ČSL), VÍTĚZSLAV SCHREK (ODS)

Podle politika ODS bychom neměli pořád poměřovat kvalitu života ve městě a na venkově jen ekonomickými kritérii, protože kvalita života na vesnici vždycky bude „jiná“. Nikdy nebude z vesnice k lékaři stejně daleko jako ve městě, ale je třeba, aby to bylo aspoň na nějaké úrovni.

Podle Pirátky je úžasné, když člověk chce bydlet blíž k přírodě, ale musí tam k tomu mít vhodné podmínky. V tomto směru jsou velkým handicapem Vysočiny „šedá místa“ bez pokrytí internetem.

S tím souhlasil i lidovec Kaňkovský. Nedostatky se ukázaly zejména v pandemii, kde řada dětí z Vysočiny vůbec nebyla schopna absolvovat distanční výuku, protože jim domů nevedl žádný internet.

Pirátka chce „otevřít dialog s občany“, co od kraje vlastně očekávají a jakým způsobem vykročí z hospodářské krize. Xavera zajímalo, zda se má jednat o referendum, ale Hana Hajnová by chtěla spíš dialog, ze kterého by občané viděli, že kraji na nich záleží.

Kandidát ODS chce podporovat výstavbu infrakstruktury, bez které se nepohne nic, a vytváření pracovních míst. „Aby si lidi vydělali peníze. To je to proč někde zůstávají a proč tam žijou,“ vysvětloval.

Vysočina je podle něj průmyslový kraj, kde je mnoho technologických firem. Kraj má sehrát roli v propojování soukromého a školního sektoru. Kaňkovský k tomu přidal výklad, kolik jako ředitel nemocnice prošlapal bot na zdravotní školy, aby sehnal zdravotní sestry, ale ukázalo se, že to funguje.

Pirátka by chtěla na hejtmanství přinést „trošku té naší pirátské pracovitosti a lidskosti“, lidovec Kaňkovský připomněl, že to byla jeho strana, kdo měl v prvních dvou volebních obdobích vysočinského hejtmana, takže významně přispěla rozvoji kraje. Kandidát ODS odkázal na volební web probudmevysocinu.cz, kde jsou všechny volební priority modré strany. V čele kandidátky prý stojí s hrdostí.

Hádka kandidátů SPD a ČSSD: A jak to chcete udělat?

Ve druhé části debaty z Vysočiny usedli Martin Kukla z hnutí ANO, Vladimír Novotný z ČSSD a s nimi Karel Fink, lídr kandidátky SPD.

Kandidát ČSSD se představil jako expert na financování zdravotnictví, který skončil jako radní pro zdravotnictví a nikdy si prý nemyslel, že to bude tak náročné. Někdy jej velmi zmáhá. Kukla přichází ze soukromého sektoru, v průběhu minulého volebního období se tak trochu neplánovaně stal náměstkem. Jeho krédem je „investovat, používat selský rozum“ a také v dobrých časech dělat úspory. Kandidát SPD Karel Fink byl v mládí hokejistou na úrovni juniorského národního týmu, po vysoké škole se věnoval podnikání.

KLIKNĚTE A SLEDUJTE CELÝ ROZHOVOR. PŘEDVOLEBNÍ DEBATA 2020: KRAJ VYSOČINA – MARTIN KUKLA (ANO), VLADIMÍR NOVOTNÝ (ČSSD), KAREL FINK (SPD)

Pracující lidé mají podle Finka v čase pandemie obavu o budoucnost a bude třeba podpořit rodiny. Třeba i takovými věcmi, jako je zajištění míst ve školkách. Aby cítili alespoň v něčem jistotu.

Sociální demokrat i zástupce ANO s podporou mladých rodin souhlasili. Kukla přispěl postřehem, že „ekonomiku rozhýbete buď tak, že dáte lidem peníze, nebo že budete investovat“.

Kandidát SPD pak jako projekt, který by kraj měl realizovat, jmenoval multifunkční arénu v Jihlavě. Ta podpoří ekonomiku, volný čas i sportování dětí. „A podpoříte tím brandy, které jsou s krajem spojené. Dukla Jihlava, tu zná v Evropě každý,“ vysvětloval. „Jenom malou poznámku – to už se stalo, kraj to podpořil,“ ozval se sociální demokrat Novotný.

Kandidát ANO se vášnivě rozpovídal o kůrovci a ochraně jehličnanů, načež z něj vypadlo, že je sám vlastníkem tří hektarů vysočinského lesa.

Kandidát ČSSD souhlasil, že životní prostředí lidi zajímá a Vysočinou hýbe. Zmínil, že kvůli lidem, jako je vedle sedící pan Kukla, je Vysočina raritou ve velkém množství vlastníků lesů. Jako účastník jednání ujišťoval, že kraj nic nezanedbal a všechno, co se týče kůrovcové kalamity, s vlastníky lesů řešil.

Novotný a Fink se pak několikrát pohádali nad multifunkční halou v Jihlavě a sportem obecně. Sociální demokrat by raději dal peníze do zdravotnictví, sociálních služeb a životního prostředí. Sportovci podle něj jsou podporováni již nyní.

„Víte, jaké jsou náklady na měsíc tenisu,“ ptal se jej Fink. Sociální demokrat vysvětloval, že fungují krajské akademie, pak se divil otázce, proč je spojován se sportovní dotační kauzou kolem jeho stranické kolegyně Valachové a nakonec vše uzavřel, že „z hlediska podpory mládeže a sportu je Vysočina hodně napřed“.

Kandidát SPD by také podpořil pracovní pozice v zemědělství, zatímco sociální demokrat namítal, že to kraj přímo nemůže moc ovlivnit.

Debatu Novotný několikrát rozsekl poznámkou zkušeného úředníka „to by mě zajímalo, jak je podpoříte“.

Když Novotný na závěr vychválil vedení kraje, vzal si slovo Fink a poznamenal, že „sliby se slibují, blázni se radují“. Zmínil i „cukrování voličů penězi před volbami“. „Voliči vidí, že hnutí SPD si jako jedno z mála drží své programové priority,“ připomněl například kategorický postoj k migraci, kterému se původně všichni smáli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…