Tak tohle rozhodně nebylo pro uši pražské kavárny. Pokračování Zemanova peprného rozhovoru pro bulvár

2. 8. 2015 16:40

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Živé vystoupení prezidenta Miloše Zemana pro server Blesk.cz okomentoval pro ParlamentníListy.cz mediální expert Jiří Mikeš. „Mně se vystoupení pana prezidenta líbilo. Je jasné, že to nebylo určené pražské kavárně. Ale myslím, že většině lidí, kteří to sledovali, se to líbilo rovněž. Je to prostě lidový prezident a mluví tak, aby tomu lidé rozuměli,“ vysvětlil Mikeš s tím, že jeho odpovědi považuje za vyvážené a objektivní.

Tak tohle rozhodně nebylo pro uši pražské kavárny. Pokračování Zemanova peprného rozhovoru pro bulvár
Foto: ReproFoto: Blesk.cz
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk
reklama

Prezident se vyjádřil k problému ohledně uprchlíků a v této souvislosti se ostře opřel i do podnikatele Zdeňka Bakaly, který se chce podle něj na tomto problému přiživit tím, že nabídl k ubytování běženců byty v Havířově.

"Já pana Bakalu dlouhodobě pokládám za lidskou hyenu. Koneckonců i tento způsob obchodování s uprchlíky nebo těžení z uprchlíků je toho důkazem,“ řekl prezident. Dodal, že kdyby měl Bakala poslední zbytku studu, tak by rozhodně neobchodoval s byty, které slíbil nájemníkům za 40 tisíc korun.

A mediální expert Jiří Mikeš s ním vyjádřil svůj souhlas.

Zeman promluvil za nás za všechny

„Já si myslím, že Bakala hyena je. Jestli něco slíbím a pak to nesplním a jedná se o lidi, kteří tam ztrácí jeden za druhým práci, tak se nezachoval každopádně čestně,“ vysvětluje Mikeš pro ParlamentníListy.cz.

„Zatleskal“ i dalšímu prezidentovu vyjádření ohledně utečenců. Těm vzkázal tři věty.

„První věta zní, nikdo vás sem nezval. Druhá, že běženci musejí respektovat naše zákony, pokud zde chtějí žít, a třetí, pokud to nechtějí, mají odejít,“ řekl naprosto klidným hlasem Miloš Zeman.

„Ty tři věty byly naprosto dokonalé. On mluvil za nás za všechny. Každý obyčejný člověk, který žije v této republice, s ním musí souhlasit. Vždyť toto si budovali naši předci, naši tátové. Ať se chovají tak, jak mají,“ říká Jiří Mikeš a poukázal na to, že nevidí důvod, proč nepřijímat například lidi z Ukrajiny, například Volyňské Čechy.

„To jsou lidé, kteří se tady naprosto bez problému asimilují. Ale proč ty, kteří se nepřizpůsobí a budou dělat jen binec. Podívejte se třeba do Paříže. Tam jsou čtvrti, kde se policajti vůbec bojí vjet autem. Já jsem kdysi studoval v Londýně. Když jsem tam přijel nějak po dvaceti letech, tak jsem uviděl úplně jiné město. To je binec, chaos, co tam dělají tihleti imigranti,“ rozčílil se Jiří Mikeš.

Platy soudců a učitelů

Prezident se na otázku eurokomisařky Věry Jourové ohledně postavení soudní moci rozhovořil mimo jiné i o platech začínajících soudců.

„Skoro každý měsíc jmenuji tak dvacet, třicet nových soudců a soudkyň. Jsou to většinou lidé kolem třiceti let a jejich nástupní plat je 70 tisíc měsíčně. Přitom třeba učitel s dvaceti lety praxe má plat kolem 25 tisíc,“ řekl prezident.

Poukázání moderátora na to, zda dávat soudci více peněz a ovlivnit tak, aby nebyl úplatný, označil Miloš Zeman za možnou urážku soudců.

„Mně se líbilo, jak uvedl, že soudci berou hned 70 tisíc. Já sám učím na vysoké škole a vím, jaké jsou tam platy a to je opravdu katastrofa. Přitom ti moji kolegové vychovávají mladé lidi, dávají jim své zkušenosti. A tady prostě třicetiletí lidé dostanou rovnou 70 tisíc. Soudy mají hlavně dobře a rychle fungovat. Soudci musí mít také nějaké zkušenosti. To nemůže dělat hned někdo, kdo ukončí školu. Měli by se učit u zkušených soudců a ti by jim měli předávat své zkušenosti,“ uvažuje Mikeš.

Peníze pro nálezce článku o Hitlerovi

Prezident promluvil o údajném tolik diskutovaném článku „Hitler je gentleman“ a prozradil, že peníze jako odměnu pro případného nálezce už vybral.

„Pan prezident má ohromnou fotografickou paměť a určitě nějaký takový článek četl. Ovšem je otázka, kdo ten článek napsal,“ uvažuje Mikeš, který ale prezidentovi naprosto věří, že někde něco takového určitě viděl.

Jiří Mikeš se vyjádřil i k diskuzi na téma, kolik lidí důvěřuje prezidentovi a kolik jeho mluvčímu a vedoucímu prezidentovi kanceláře Vrastislavu Mynářovi.

„Já si myslím, že jak je prezident chytrý a výřečný, tak je otázka, jestli si umí vybírat ty správné lidi,“ říká pro ParlamentníListy.cz diplomaticky Jiří Mikeš.

Miloš Zeman se vyjádřil i k otázce jednoho z diváků ohledně pětice unesených Čechů v Libanonu, o kterých nechtěl kvůli jejich bezpečí mluvit, a v souvislosti s tím i k nedávnému návratu unesené Hany a Antonie a zopakoval svůj postoj ohledně velkého a nesmyslného hazardu děvčat.

S jeho slovy ohledně dívek Jiří Mikeš prý rozhodně souhlasí.

„Já jsem svého času byl v Kuvajtu, Sýrii a v těchto zemích. Já bych tam své dítě, zvláště pokud by šlo o mladou holku, samotné prostě rozhodně nepustil. To byl takový hazard. Ti rodiče by potřebovali dostat přes zadek, ti je tam neměli pustit. A jestli to ony udělaly svévolně, tak bych je opravdu přehnul přes koleno,“ uzavřel Jiří Mikeš.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: David Hora
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…