Tak už i vzduchovky! EU pokračuje v regulaci držení zbraní

11.01.2017 7:52

Majitelé vzduchovek se možná budou muset vypravit na policii, aby své zbraně zaregistrovali. Je to totiž uvedeno v chystané evropské směrnici o zbraních, jež bude s největší pravděpodobností i přes odpor Česka ostatními členskými zeměmi EU přijata. Informaci přinesl deník Právo.

Tak už i vzduchovky! EU pokračuje v regulaci držení zbraní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Nově by své zbraně měli zaregistrovat také majitelé znehodnocených zbraní, plynových pistolí nebo replik pušek. Práce přibude i v muzeích, kdy se nová směrnice ale netýká historických zbraní do konce roku 1890, luků a kuší. Nezmiňují se zatím ani paintballové a airsoftové zbraně. 

Kvůli směrnici se totiž zbraně kategorie D, jež si může bez registrace pořídit člověk starší 18 let, přesunou do kategorie C, kde je zahrnuta například brokovnice či opakovací kulovnice. „Je to další ptákovina, která jde proti normálnímu myšlení,“ řekl prezident Projektu Austerlitz Miroslav Jandora, jenž každoročně pořádá bitvu tří císařů u Slavkova. A právě i historických nadšenců se změna dotkne. „Myslím, že většina z nich vlastní zbrojní průkaz a láska k jejich koníčku je pohne k tomu, aby zbraně registrovali, ale policisté se z toho asi zblázní,“ podotkl s tím, že je kolem toho hysterie.

Obdobný názor má i šéf Muzea na demarkační linii v Rokycanech František Koch. „Bude to pro mě jen další administrativa, ale budiž. Registrovat však odborně nevratně znehodnocenou zbraň má asi takový význam, jako bych nechal registrovat žehličku,“ řekl se slovy, že pánové a dámy v Bruselu vymýšlejí za statisícové platy nepředstavitelné blbosti. 

„Nesouhlasím ale s tím, aby deaktivované zbraně, byly zařazeny do stejné kategorie jako běžné lovecké zbraně, které používají myslivci, které majitel musí ohlásit policii. Je mi záhadou, jak by takovým krokem chtěla Evropská komise posilovat bezpečnost v Evropě. Navíc není úplně jasné, co se bude dít se zbraněmi, které už znehodnocené jsou,“ řekla k této otázce také europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová.

Problém v současné době také řeší ministerstvo vnitra, které musí „narovnat“ fakt, že držitelé zbraní kategorie C by měli mít platný zbrojní průkaz, což ti, kteří mají znehodnocenou repliku či vzduchovku, většinou nemají. „V úvahu přichází vytvoření podkategorie skupiny C pro nynější zbraně kategorie D, na které by se povinnost vlastnit zbrojní průkaz nevztahovala, registraci by se ale podle všeho jejich majitelé nevyhnuli,“ konstatuje Právo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Senátor Antl seřval Dienstbiera. Jak malého kluka. Jenže o týden později Dienstbier vyhrál. Čerstvé info ze Senátu

18:46 VIDEO Senátor Antl seřval Dienstbiera. Jak malého kluka. Jenže o týden později Dienstbier vyhrál. Čerstvé info ze Senátu

Zastánci zakotvení práva držet zbraň do české ústavy vzpomínají na smutný Mnichov v roce 1938, kde b…