Tak začalo nacistické vyhlazování! Biolog zděšen slovy o usmrcování postižených miminek

28.06.2014 9:57

Lékař Miroslav Mitlöhner napsal, že by možná bylo ku prospěchu společnosti, pokud by existovala povinnost jít na potrat v případě, že plod vykazuje závažné anomálie. Přednosta Ústavu lékařské etiky na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Marek Vácha se podobných výroků děsí. Z podobně „ušlechtilých“ důvodů totiž před několika desítkami let začínalo i nacistické vyhlazování.

Tak začalo nacistické vyhlazování! Biolog zděšen slovy o usmrcování postižených miminek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Jestliže může lékař napsat, že by bylo dobré stanovit povinnost matek jít na potrat u závažně poškozených plodů, a to ještě v recenzovaném časopise ve článku, který převážně vznikl spojením pěti článků z osmdesátých let minulého století, svědčí to podle evolučního biologa a katolického kněze Váchy o tom, že žijeme v banánové republice. Tato slova pronesl v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny.

Okamžitě připomněl, že i nacistický vyhlazovací program začal myšlenkou, že společnost zatěžuje péče o neproduktivní jedince. „Josef Mengele byl dokonce dvojnásobný doktor, medicíny a filosofie. Kdyby nebyla válka, tak portréty doktorů, kteří prováděli své experimenty, pravděpodobně zdobí auly našich fakult. V Auschwitzu člověk ztratí víru. Ne víru v Boha, ale v člověka. Tam se člověk nakloní do propasti lidství,“ varuje Vácha.

A pakliže někdo uvažuje o tom, že by i po zkušenosti s vyhlazením milionů lidí nebylo od věci uložit ženě povinnost jít na potrat, je třeba se před ním mít na pozoru. Taková povinnost totiž zavání společenskou totalitou. Svobodné rozhodnutí o porodu či potratu musí zůstat na ženě. Její přání je podle Váchy společnosti nadřazeno.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

23:33 Bečva na ČT: Ha, zločinné spolčení, vybafl Gazdík na Brabce. To máte vy v hlavě, neuvěřitelný, nechápal ministr

„Je zjevné, že pan premiér bude brzo potřebovat soudce,“ pronesl poslanec a zpravodaj k závěrům vyše…