Takhle bude vypadat příští vláda v Praze. Podle TOP 09

19.11.2015 21:03

Spolupráce TOP 09, ODS a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) je podle předsedy klubu TOP 09 Václava Novotného jediný životaschopný model fungování vedení hlavního města. Novotný to řekl po dnešním jednání s ODS a Trojkoalicí. Pokud by se strany domluvily, musely by najít podporu ještě některé z dalších stran v zastupitelstvu, v 65členném sboru by neměly většinu.

Takhle bude vypadat příští vláda v Praze. Podle TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo TOP 09
reklama

Strany si domluvily schůzku na příští týden, dnešní dohoda je nezavazuje k další spolupráci. Zástupce ANO zatím strany k jednání o této variantě složení rady nepřizvaly. „Nebavili jsme se o tom, zda spolu, ale jakým způsobem spolu. Otázka zda, je vyřešena. Je to silný výsledek,“ řekl Novotný. Podle Novotného jsou mezi stranami programové různosti, například v dopravě a hazardu, ale pracují prý na tom, aby našly programový průnik.

„Probírali jsme hlavně čtyři témata, a to rozpočet, dopravu, hazard a fungování společností s majetkovou účastí města a překryvy v našich programech,“ řekl lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). Na schůzce příští týden budou podle něj strany hledat vzájemný programový průnik.

Zda se strany opravdu domluví, zatím není jasné

Podle předsedy pražské ODS Filipa Humplíka je pro občanské demokraty spolupráce s TOP 09 a Trojkoalicí základní výchozí pozicí. „Je to ta první a jediná cesta, kterou se nyní zabýváme,“ řekl Humplík. Podle něj mají nyní odlišný pohled ODS a Trojkoalice například na dopravu. „Třecí plochy nějaké jsou, ale budeme hledat shody,“ uvedl.

Zda se strany opravdu domluví, zatím není jasné. Na otázku, jestli by k případné spolupráci přizvali zástupce ANO, ani jeden ze zástupců stran jasně neodpověděl. „Obecně podporujeme vznik takové rady, která převezme zodpovědnost,“ řekl Štěpánek. Trojkoalice podle něj neprosazuje variantu menšinové rady s tichou podporou. Novotný zase řekl, že zástupcům ANO už minulý týden TOP 09 řekla, že vyjednávání povede směrem k ODS a Trojkoalici.

Personální otázky prý dnes na jednání nezazněly. „Nejdříve chceme funkční uspořádání, pak můžeme řešit personální obsazení. Jinak bychom dopadli jako současná nefunkční koalice, která si nejdříve řekla, kdo bude primátor,“ řekl Humplík.

Dosud vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se rozpadla. Poslední krizi vládnoucích stran způsobilo říjnové jednání zastupitelů, kdy byli odvolání čtyři členové rady, a to nejen hlasy opozice, ale i koalice.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Muzikant: Teplouši? Píseň o nich mi nehrajou. Video s Bartoškou, strašný. Otravní aktivisti

8:16 Muzikant: Teplouši? Píseň o nich mi nehrajou. Video s Bartoškou, strašný. Otravní aktivisti

Dalším hostem Jordanky Jiráskové byl zakladatel a skladatel skupiny Nightwork František Soukup. A za…