Takhle to prý bylo: Nečasův skandální projev vyvolala návštěva u dalajlámy

12.09.2012 9:58

Premiér Petr Nečas (ODS) varoval, že českému exportu škodí podpora punkové skupiny Pussy Riot a dalajlamismus. Tím rozčílil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Za sporem je možná schůzka velvyslance ve Velké Británii Michaela Žantovského s dalajlámou, ke které došlo v červnu před konáním olympijských her. Upozorňuje na to server Českápozice.cz.

Takhle to prý bylo: Nečasův skandální projev vyvolala návštěva u dalajlámy
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Diplomat a politik Michael Žantovský v pořadu ČT Hyde park
reklama

Čeští exportéři začali s kritikou některých zástupců státu v srpnu na tiskové konferenci ke zhodnocení dosavadní exportní strategie ministerstva průmyslu a obchodu. Toto pondělí se k tomuto problému vrátil premiér Nečas. Prohlásil, že český vývoz nemá podléhat „módním politickým projevům“.

Zastupitelský úřad v Londýně se na setkání s dalajlamou nijak nepodílel

Žantovský serveru Českápozice.cz potvrdil, že ke schůzce s dalajlamou došlo. Prý se jednalo o soukromou záležitost kvůli životopisné knize o Václavu Havlovi, který patřil k dalajlamovým blízkým přátelům.

„Schůzka se odehrála během dalajlámovy červnové návštěvy v Londýně v jeho hotelovém apartmá. Setkal jsem se s ním jako soukromá osoba, bez jakékoli publicity. Zastupitelský úřad v Londýně se na setkání nijak nepodílel,“ vysvětlil velvyslanec Česképozici.cz.

Čína si hlídá, kdo chodí za dalajlamou. Žantovský pak dostal od prezidenta kartáč

Soukromou schůzku ale zaznamenala Čína, která pak svou nespokojenost dala najevo českým exportérům. „Snažíme se vylepšit obchodní vztahy s Čínou. Máme ale problém dostat lidi na oficiální návštěvu. Byli jsme kvůli tomu u čínského velvyslance v Praze. A do toho se z čínských zdrojů dozvíme, že naši snahu poškozují setkání s dalajlámou,“ stěžoval si  prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Na Žantovského si pak během olympijských her došlápl prezident Václav Klaus. Českápozice.cz našla svědka jejich schůzky. „Žantovský dostal od Klause hodinový kartáč, jak si to představuje scházet se s dalajlámou. A jestli si uvědomuje, že tím poškozuje byznys,“ popsal svědek.

Podle velvyslance se prezident dotázal na schůzku na základě nepřesných informací. Žantovský mu tedy vše osvětlil. Prezidentská kancelář se k tomu nevyjádřila.

Dalajlama se setkal s představiteli Velké Británie. Jejich export do Číny přitom stoupá

Žantovský na svou obranu upozornil na to, že se dalajláma v Londýně setkal také s britským premiérem Davidem Cameronem, vicepremiérem Nickem Cleggem, opozičním předákem Davidem Milibandem a následníkem trůnu princem Charlesem. Zdůraznil přitom, že britský vývoz do Číny za první dva měsíce letošního roku stoupl o 16,2 procenta.

Prezident svazu průmyslu a dopravy Hanák přesto tvrdí, že i soukromé schůzky s tibetskými disidenty na vysoké politické úrovni poškozují české podnikatele. Žantovského se ale zastal ministr zahraničí Schwarzenberg, podle kterého by Česká republika neměla v otázce lidských práv strkat hlavu do písku před velmocemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

7:30 Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

Začátek kampaně na Hrad. Tak vidí nejeden komentátor či politik odchod Miroslava Kalouska z Poslanec…