Taková tupost. Někdo se zbláznil, nadával televizní radní na zasedání kvůli útoku na ČT

22.04.2015 16:50

O mediálním útoku na Českou televizi se hovořilo na jednání Rady ČT v souvislosti s článkem v MF Dnes. Radního Michala Jankovce zvolený titulek tak rozlítil, že mluvil o profesionální tuposti editora. Do diskuse o neprůhlednosti hospodaření veřejnoprávní televize přispěl předseda dozorčí rady ČT Jiří Staněk ujištěním, že management ČT dává k dispozici veškeré podklady, které jsou po něm požadovány.

Taková tupost. Někdo se zbláznil, nadával televizní radní na zasedání kvůli útoku na ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedala rada ČT. Z míst pro veřejnost se ozývaly hlasy o neobjektivitě zpravodajství spojené zejména s konfliktem na Ukrajině

Letošní osmé jednání Rady České televize mělo v první polovině dva hlavní body. Jednak šlo o informace generálního ředitele a jednak se projednávaly materiály dozorčí komise Rady ČT. Šéf veřejnoprávní televize referoval o semináři, který pod záštitou ministra kultury ČR Daniela Hermana a ve spolupráci s Českou televizí pořádala Evropská vysílací unie (EBU) pod názvem Posouzení veřejné služby České televize v evropském kontextu, a také o posledním díle cyklu Rozprav, které pořádal Institut komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a jehož tématy byly zpravodajství veřejnoprávní televize, jeho obsah a úroveň.

Místopředseda Rady ČT Jan Bednář poukázal na to, že ze semináře EBU vyplynulo, že veřejnoprávní média i v jiných zemích čelí kvůli objektivitě podobným výpadům jako Česká televize. Příliš se ale nerozebíraly Rozpravy, jejichž první hodina byla chvalozpěvem na vysílání České televize v podání mimo jiných šéfredaktora zpravodajství Petra Mrzeny a vedoucího zahraniční redakce Michala Kubala, ale druhá hodina, v níž došlo na dotazy přítomných, se proměnila v pranýřování České televize za její neobjektivitu ve zpravodajství, ať už domácím nebo zahraničním.

Tentokrát se jednání rady v tiskovku generálního ředitele neproměnilo

Z poměrně stručného vystoupení generálního ředitele Petra Dvořáka by měl určitě radost jeden z kandidátů na uvolněná místa v Radě ČT, Jan Mrzena. Ten při slyšení před sněmovním volebním výborem minulý týden prohlásil: „Mám tu s sebou zápis z posledního jednání Rady ČT. Je na čtyři a půl strany, ale více než dvě stránky jsou věnovány informacím generálního ředitele České televize. Jednání by mělo mít těžiště v práci samotné rady, ne aby zápis působil spíše jako tisková konference pana ředitele.“ Bývalý radní, který od roku 2001 po televizní krizi zastával funkci předsedy Rady ČT a později pracoval v managementu České televize, postoupil do druhého kola, v němž už o pěti nových členech rady bude rozhodovat celá Poslanecká sněmovna.

Materiály dozorčí komise Rady ČT přednesl její předseda Jiří Staněk a hned poté čelil dotazu, zda má dozorčí komise přístup ke všem materiálům, které ke své práci potřebuje, a zda se nestává, že by jí byly některé doklady odmítnuty. „S tím jsme se nikdy nesetkali. Kontrola probíhá tak, že si vyžádáme podklady, které potřebujeme, a ty skutečně obdržíme,“ konstatoval Jiří Staněk a na doplňující otázku, zda má dozorčí rada přístup ke všem údajům z účetnictví, potvrdil, že ano.

Při slyšení současné radní tvrdil, že nemá šanci kontrolovat hospodaření ČT

Přitom to je otázka, na kterou přicházejí protichůdné odpovědi. Stačí připomenout, že dosavadní radní Jiří Kratochvíl, jenž se také minulý týden ucházel před sněmovním volebním výborem o znovuzvolení do Rady ČT, přiznal, že sami radní nemají šanci kontrolovat hospodaření České televize. „Já děkuji za tohle ujištění,“ reagoval na jeho slova předseda volební komise Martin Komárek, jenž patří ke kritikům neprůhlednosti financování České televize.

Nemalou pozornost věnovali radní také kauze, kterou odstartoval článek na titulní straně MF Dnes ze dne 1. dubna pod titulkem Přes ČT se praly peníze. „MF Dnes nám neposkytla požadovanou omluvu, a tak jsme tuto záležitost předali právnímu oddělení a budeme ji řešit právní cestou,“ uvedl generální ředitel Petr Dvořák, jenž ujistil, že Česká televize neprodává komerční prostor pod cenou, která je zcela srovnatelná s cenami komerčních stanic. V článku MF DNES upozornila na případ, v němž firmy zprostředkovávající sponzoring na ČT údajně vystavovaly klientům faktury na vyšší částky, než kolik televizi platily. Zákazníci zprostředkovatelů si tak snížili daňový základ a část peněz jim poté zprostředkovatel vrátil.

Editor pustil titulek o ČT z profesionální tuposti nebo se zbláznil

V diskusi členů Rady ČT na toto téma převážily hlasy, že v této záležitosti není třeba přijímat žádné usnesení. „I když se tato kauza České televize právně netýká, týká se jí v rámci veřejného prostoru,“ oponoval Michael Hauser, ale se svým názorem zůstal mezi radními osamocen. Česká televize se podle převažujících hlasů stala obětí mediálního útoku, jenž spočíval v titulku, nikoli pak v samotném obsahu článku. „Nevíme, jestli editor pustil ten titulek z profesionální tuposti nebo zda se zbláznil,“ přitvrdil ve vyjádření radní Michal Jankovec.

Zprávu o ČT art za rok 2014 přednesl svým kolegům radní Jan Brandejs a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl poté čelil následným dotazům a připomínkám. Jednou z nich bylo i doporučení Michaela Hausera, že by ČT art mohla být místem určitého experimentu a dávat příležitost mladým tvůrcům. Luboš Beniak zase upozornil na genderovou nevyváženost, protože mezi moderátory se vyskytují prakticky jen muži. Závěrečné dva body jednání – stížnosti a podněty a různé – proběhly, aniž v nich kdokoli z radních považoval za potřebné něco říci. Pouze předseda Jaroslav Dědič informoval o záměru nastavit nový model vyřizování stížností.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

19:39 Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

Na výstavě Zahrada Čech, kam se premiér Babiš neohlášený zajal podívat minulý pátek, jej pronásledov…