Takové zdanění hazardu je v demokracii nepřípustné, kritizuje Janečkův fond

08.12.2011 23:03

Nadační fond proti korupci apeluje na Senát, aby změnil zdanění hazardu. Podle nich ho v takové podobě, v jaké nyní je, schválila „hazardní koalice“ a okrádá rozpočty měst a obcí o 2,7 miliardy korun.

Takové zdanění hazardu je v demokracii nepřípustné, kritizuje Janečkův fond
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Nadační fond proti korupci nesouhlasí s podobou zdanění hazardu, jakou schválili poslanci 9. listopadu. Proto apeluje na Senát, aby zdanění „opravil". „Tato 'hazardní koalice' prosadila místo zdanění hazardu jeho další zvýhodnění, a navíc zachovává nesystémové výjimky pro loterijní společnosti," kritizuje fond, ve kterém působí například Karel Janeček nebo Jan Kraus.

Fondu především vadí, že o části peněz z daní budou rozhodovat samy loterijní společnosti, které je mají rozdělit na dobročinné účely. „Přitom v jiných evropských zemích je nepřípustný systém, kdy o veřejných penězích nerozhodují demokraticky volené orgány, ale samozvané soukromé firmy. Chceme vědět, proč poslanci 'hazardní koalice' nehlasovali pro vládní návrh Ministerstva financí ČR, který tyto prostředky svěřuje českým městům a obcím," dodává.

Související:
Starostové odmítají zdanění hazardu, jaké přijali poslanci

Nadační fond také ve svém prohlášení připomíná, že pro návrh, který byl nakonec schválen, nehlasovali z koalice pouze poslanci TOP 09 a část Věcí veřejných. „Návrh 'hazardní koalice' v podstatě zachovává stávající neprůhledný systém, kdy veřejné prostředky plynou místy do nedohledatelných sdružení bez jakékoli vykazované činnosti," vadí fondu.

Jako důkaz špatného využívání podobných peněz uvádí fond jménem Janečka a Hany Marvanové stavbu Sazka Arény, nyní O2 Arény. „Namísto samospráv budou i nadále o využití povinných odvodů rozhodovat hazardní firmy, které, jak ze zkušenosti víme, daleko více než na veřejně prospěšné účely myslí na vlastní zisk. Důkazem je například stavba Sazka Arény," dodává fond.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tyhlety militantní feministky, zvláštní existence... Ekonomka Šichtařová debatovala s šéfkou České ženské lobby. Po jejích argumentech se už neudržela

17:21 Tyhlety militantní feministky, zvláštní existence... Ekonomka Šichtařová debatovala s šéfkou České ženské lobby. Po jejích argumentech se už neudržela

Ekonomka Markéta Šichtařová a předsedkyně České ženské lobby Eliška Kodyšová se střetly v pořadu Bez…