Takovýhle rozval jsme ještě nezažili. Zaorálek hovořil i o potopení uprchlických lodí

22. 4. 2015 22:26

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve středečních Událostech, komentářích okomentoval jak cestu Andreje Babiše (ANO) do USA, tak i politiku, kterou by měla Unie uplatňovat ve vztahu k imigrantům ze Sýrie či Afriky. Dnes jsme prý svědky rozvalu, který se hned tak nevidí. Možná bude třeba udělat i jeden „chirurgický“ řez.

Takovýhle rozval jsme ještě nezažili. Zaorálek hovořil i o potopení uprchlických lodí
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na diskusním setkání s veřejností v Olomouci
reklama

Hned v úvodu Zaorálek řekl pár slov o české naftě toho času umístěné v Německu. Česko o ní prý rozhodně bude bojovat, a to třeba i u soudu. Jen pro připomenutí, jde o uskladnění české nafty v německých zásobnících, za čímž je třeba hledat problémy v kauze Viktoria gruppe. „Myslím, že se k naší naftě dostaneme. ... Tenhle zápas prostě musíme vyhrát. Naše nároky jsou spravedlivé,“ zdůraznil ministr.

Pokud jde o přijímání uprchlíků do EU, Zaorálek to vidí podobně jako premiér Sobotka, který poznamenal, že by se mělo pomáhat obyvatelům v problematických regionech, ještě než přikročí k odchodu. Zaorálek dodal, že to není jen problém EU, ale také bohatších států z oblasti Perského zálivu, které musejí přiložit ruku k dílu. To však nic nemění na tom, že se EU musí pokusit pomoci těm, kteří už jsou na cestě a trpí na ní.

„Nesmíme ale zapomínat na další věc. Takovýto rozval států severní Afriky, jaký vidíme dnes, jsme zatím nezažili. Já jsem přesvědčen, že bychom se v tom měli obrátit na OSN, protože odpovědnost neleží jen na Evropě,“ zdůrazňoval ministr, který o současných problémech hovořil jako o vředu, který bude možná třeba odstranit i chirurgicky. Co to přesně znamená? Zvažuje se např. potápění lodí u afrických břehů, ještě než na ně nastoupí uprchlíci.

V závěru se Zaorálek vyjadřoval k cestě Andreje Babiše do USA. Cesta to byla standardní a ministr financí se při ní zúčastnil zasedání Mezinárodního měnového fondu, proti čemuž nelze podle šéfa české diplomacie nic namítat. Vláda ale projedná i zprávu, kterou Babiš kabinetu předloží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…