Takto je to prý s masovými hroby na Ukrajině

29.09.2014 12:55

Pozorovatelská mise OBSE potvrdila, že se na území naposledy ovládaném ukrajinskou armádu nacházejí masové hroby. Již čtvrtý v pořadí byl nalezen v těchto dnech. Na místě již dle ruských médií provádí vyšetřování mezinárodní expertní tým. OBSE nicméně tvrdí, že není schopna nález expertně vyšetřit.

Takto je to prý s masovými hroby na Ukrajině
Foto: Marek Havlíček
Popisek: Marek Havlíček přijíždí do Doněcku

Separatisté narazili v blízkosti vesnice Nižňaja Krynka další masový hrob. Stalo se tak jen den poté, co pozorovatelská mise OBSE objevila tři masové hroby v oblastech, které nedávno opustila ukrajinská armáda.

První místopředseda vlády Doněcké lidové republiky Andrej Purgin pro tiskovou agenturu ITAR-TASS uvedl, že počet obětí zatím není znám. „Zatím jsme ve fázi odkrývání hrobů. Kolik je tam obětí a jakým způsobem tito lidé zemřeli, bude objasněno během exhumace," řekl Purgin. Kyjevská vláda nález hrobu odsoudila coby moskevskou propagandu.

Na místo podle ruských agentur již dorazil mezinárodní monitorovací tým složený z expertů z Francie a Ruska, který by měl zajistit nezávislé vyšetřování těchto válečných zločinů. Podle jednoho z nejmenovaných zdrojů se jedná asi o deset pozorovatelů, kteří již začali s vyšetřováním.

Webové stránky Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě nález masových hrobů, ke kterým její pozorovatele přivedli separatisté, potvrzují. Hroby byly dle zprávy OBSE označeny slovy „Zemřeli za Putinovy lži". Organizace však zdůrazňuje, že není schopna provést forenzní šetření.

Několik týdnů před příměřím byly oblasti s těmito masovými hroby pod kontrolou ukrajinské armády, konkrétně Ajdarského praporu Národní gardy. Začátkem tohoto měsíce Amnesty International potvrdila, že válečné zločiny zahrnující únosy a popravy byly zřejmě spáchány ukrajinským praporem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …