Takto prý USA zahájily další kolo jaderných závodů s Ruskem. Plánované "americké století" se zcela zvrtlo

21.06.2015 7:29

Snaha Ruska o jadernou rovnováhu kazí plány Spojených států nastolit „nové století USA“. Na serveru blogs.rediff.com o tom píše bývalý indický diplomat a politolog Melkulangara Bhadrakumar. Český překlad jeho textu přináší server Prvnízprávy.cz.

Takto prý USA zahájily další kolo jaderných závodů s Ruskem. Plánované "americké století" se zcela zvrtlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Podle indického politologa jsou snahy NATO umístit část vojenské těžké techniky v Polsku, Rumunsku, Lotyšsku, Litvě, Bulharsku a Estonsku ve skutečnosti součástí plánů Pentagonu na rozšíření aliance na východ.

Není divu, že Kreml rychle a ostře reagoval

Moskva prý už pochopila, že „zlé oko“ Washingtonu je zaměřeno právě na ni. Není proto divu, že nyní Kreml rychle a ostře reagoval na prohlášení Pentagonu, konstatoval indický analytik. První koordinátor Kanceláře generálního inspektora ministerstva obrany Ruské federace Jurij Jakubov řekl, že umístění tanků a dělostřeleckých systémů v pobaltských státech bude „nejagresivnějším krokem Pentagonu a NATO od dob studené války“.

A o den později ruský prezident Vladimir Putin oznámil plány na posílení strategických jaderných sil. Jejich struktura letos posílí o více než 40 nových mezikontinentálních balistických střel, rovněž je v plánu vytvoření nové radarové detekce „vidící“ za horizont vzdušné cíle ve východním směru.

USA přecházejí na model konfrontace s Ruskem

Podle zmíněného indického odborníka přecházejí USA na model konfrontace s Ruskem pomocí svých hlavních západních spojenců, kteří dlouho odmítali takovou politiku. Ale nyní je jasné, že Bílý dům a Severoatlantická aliance pracují v „tandemu“.

Slova generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, že symetrická reakce Ruska na plány Pentagonu ohledně nasazení vojenského vybavení v pobaltských státech by byla „nebezpečným a destabilizujícím krokem“, jen podtrhují existenci takové jednoty.

V podstatě prý již USA nechtějí připustit pokračující strategický odpor Ruska vůči americké hegemonii. Nezávislá ruská role na světové scéně totiž maří nejen regionální strategie USA, ale také dává „špatný příklad“ pro ostatní nezávisle smýšlející země. Dokud vzdorné Rusko zůstává nezávislým hráčem mocenské politiky, strategie USA „čelit“ Číně prý také nemůže v budoucnu dosáhnout svého.

Rusko nemá jinou možnost, než posílit svůj jaderný potenciál

Spojené státy a jejich spojenci mají nyní nad Ruskem převahu v konvenčních silách. To mu nedává jinou možnost, než posílit svůj odstrašující jaderný potenciál, konstatuje analytik.

Jenže globální strategická rovnováha (ruská jaderná parita) brání pokusům USA k nastolení „nového amerického století“. Jednoduše řečeno, studená válka mezi USA a Ruskem nemůže už Washingtonu vyhovovat. Novou strategií USA se stává „hra s ohněm“, a to se již projevilo jak na Ukrajině, tak ve snaze Washingtonu zvýšit svoji vojenskou přítomnost v Evropě.

Celý text češtině je ZDE

Celý text v angličtině je ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…