Takto se před 28 lety domlouvali estébáci na studenty

16.11.2017 21:58

Během událostí sedmnáctého listopadu 1989 významnou roli sehráli příslušníci Státní bezpečnosti (StB). Na archivních záběrech bylo možné sledovat, jak estébáci monitorovali studentské manifestace a domlouvali se na zásahu proti nim.

Takto se před 28 lety domlouvali estébáci na studenty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památník 17.11. na Národní třídě
reklama

Jako první je na záběrech ve videu na serveru iDNES.cz vidět sledovačka, která začala v Albertově zhruba před čtvrtou hodinou odpoledne. Právě tady se totiž sešli převážně studenti s protirežimními hesly k uctění památky Jana Opletala, který byl smrtelně zraněn během protinacistické demonstrace osmadvacátého října 1939.

Po jeho pohřbu a protestech, které jej provázely, pak bylo sedmnáctého listopadu zatčeno a do koncentračních táborů posláno dvanáct set studentů. Devět jich bylo ještě ten den popraveno.

CELÝ TEXT ZDE

Přibližně kolem devatenácté hodiny StB nadále monitorovala průvod demonstrantů, kteří právě mířili z Albertova přes Vyšehrad směrem do centra Prahy. V rádiích je také slyšet, jak se příslušníci domlouvají, koho je třeba sledovat a natáčet.

Další záběry umožňují poslech rádiové komunikace mezi policisty, ti se totiž snaží koordinovat postup proti demonstrantům, kteří se kolem osmé hodiny večer nacházejí na Národní třídě. Tou dobou už příslušníci veřejné bezpečnosti vytahují jednotlivce z davu, začíná jejich zatýkání, velmi hrubé zacházení a bití, poté jsou příslušníky odvedeni do autobusů, které je následně odvážejí. Videa, která server iDNES.cz do článku použil, pocházejí z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura reaguje na Klause: Jestli z EU nevystoupíme, tak nás zničí. Jsme jen kolonie pro jejich šmejdy. Vlastenci, buďte jako Foldyna

18:56 Okamura reaguje na Klause: Jestli z EU nevystoupíme, tak nás zničí. Jsme jen kolonie pro jejich šmejdy. Vlastenci, buďte jako Foldyna

Českou politickou scénu na počátku prázdnin rozčeřil spor, jak se má politická strana kritická vůči …