Takto tvrdě se Daniela Drtinová postavila generálnímu řediteli ČT. A přidala perly ze soukromí

13. 9. 2013 23:10

Moderátorka Daniela Drtinová, kterou vedení České televize znenadání stáhlo z pořadu Události, komentáře, se domnívá, že za jejím odvoláním stál politický tlak. Ne, že by přímo nějaký politik zavolal generálnímu řediteli a vyžádal si její stažení, spíše prý byla vytvořena poptávka po tom, aby někteří moderátoři skončili. V rozhovoru Drtinová mimo jiné nepřímo říká, že ČT jde takzvaně na ruku prezidentu Miloši Zemanovi.

Takto tvrdě se Daniela Drtinová postavila generálnímu řediteli ČT. A přidala perly ze soukromí
Foto: ReproFoto. ČT
Popisek: Daniela Drtinová
reklama

Anketa

Kterou stranu budete volit? Ptali jsme se mezi 11.-15. zářím, hlasování skončilo

10%
35%
4%
3%
3%
1%
hlasovalo: 59873 lidí

Drtinová v rozhovoru pro páteční přílohu Lidových novin říká, že respektuje pravomoc manažerů dělat koncepční a personální změny. Měla ale podezření, že za jejím odvoláním jsou politické tlaky. Zeptala se na to generálního ředitele a nestačila se divit.

Když s Petrem Dvořákem mluvila, zeptala se ho prý přímo: "Pane generální řediteli, kolují informace, že jste se ptal na mou práci politiků. Mohu se vás zeptat, jestli je to pravda?" A odpověď ji prý zaskočila. "Vy si myslíte, Danielo, že se nemohu zeptat politiků na to, jak pracujete? Vždyť je to přece významná cílová skupina," řekl Dvořák. Drtinová je ale přesvědčena, jak také prý Dvořákovi řekla, že ředitel sebevědomé veřejnoprávní televize nechodí za politiky a neptá se jich na své moderátory.

Moderátorka si prý ale v tu chvíli uvědomila, že je klidně možné, že v tom není žádný nekalý záměr, ale jde jen o střet dvou pohledů na to, jak by měla veřejná služba fungovat. "Generální ředitel se z té otázky nevykrucoval, nic nezapíral, on zkrátka neměl vůbec pocit, že by něco nebylo správně. Prostě jak manažersky řídil tu instituci, měl potřebu se zeptat cílové skupiny politiků," připouští Drtinová.

Známá tvář ČT si ale nemyslí, že by výsledkem jeho dotazu byl její přesun. "Spíš nějaká taková poptávka po tom, aby někteří moderátoři skončili, byla ve vzduchu. A když si vedení vyslechlo nepříjemné reakce na nás, zapadlo to zkrátka do té mozaiky koncepčních změn," říká smířlivěji Drtinová.

ČT prý nadržuje Zemanovi

Sama Drtinová měla několik připomínek k práci zpravodajství, nechce ovšem příliš naznačovat, co má na mysli. Jeden příklad ale přece jen uvedla. A sice kauzu viróza prezidenta Miloše Zemana. Během denních zpráv se podle moderátorky záměrně měnily autentické záběry vrávorající hlavy státu za záběry archivní.

To někteří redaktoři označili jako pokus o manipulaci, ovšem lidé z vedení zpravodajství prý tvrdili, že jde o opatrnost. "Zkrátka pokud Hrad řekl, že má prezident virózu, tak se vedení zpravodajství snažilo v denních zprávách neposilovat podezření, že by vrávorající prezident nemusel mít virózu," popisuje Drtinová. Podle ní by se ale takové věci měly dořešit. "Je na místě taková opatrnost? Týká se taková opatrnost jen prezidenta? Není to novinářský přešlap? A byl to ojedinělý případ? Ale teď už je ticho po pěšině," říká.

Moderátorka sama uvedla, že u některých politiků vzbuzuje negativní emoce, ačkoli ani třeba Martin Veselovský s nimi nejedná v rukavičkách. "Já mám ale pocit, že čeští politici velmi těžko snášejí, když s nimi 'cvičí' moderátorka - žena," říká Drtinová. "Možná hraje roli i to, že mám ostré rysy. A když to trochu zlehčím, každý z nich má nějakou podobnou semetriku doma. A teď s ním cvičí další xantipa ještě večer před kamerami?" dodává.

Stres a neklid zvládá meditací

Stres a pracovní vypětí zvládá pomocí meditace, která jí také pomáhá usnout. "Záleží na tom, co tím sledujete. Když si třeba chcete odpočinout, regenerovat, tak si například představíte, že po obloze pluje mrak - a vy si ten mrak v mysli zastavíte. Meditace je velmi jednoduchá z hlediska techniky, ale složitá z hlediska vůle a trpělivosti. Ten mrak vám milionkrát ujede - a vy ho zase musíte vrátit zpátky. Děláte to tak dlouho, až opravdu stojí," přiblížila v rozhovoru Drtinová.

Také před vystoupením v televizi využívá meditační techniky. "Před vystoupením je dobré udělat Deset dechů. To je taková praktika, kdy se soustředíte jen na dech. Ale vy se můžete soustředit na cokoli, záleží na tom, s jakou motivací to děláte. Když jde o práci, tak já zkrátka před vysíláním zavřu oči a desetkrát se nadechnu a vydechnu, soustředím se na to. A když to udělám opravdu dobře, tak mě to spolehlivě zbaví neklidu, dodá pevnost a sílu," popsala moderátorka Daniela Drtinová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…