Takto vypadají boje na Ukrajině. Žoldák zaplacený separatisty promluvil

28.07.2014 10:02

Artur Gasparjan je Arménec, přesto se rozhodl bojovat za Ruskou federaci na východě Ukrajiny. Nechal se naverbovat na stranu separatistů a za svým krokem si stojí, Rusko totiž nepovažuje za cizí zemi.

Takto vypadají boje na Ukrajině. Žoldák zaplacený separatisty promluvil
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Demonstranti pověsili na zamčenou bránu ukrajinskou vlajku
reklama

Artur Gasparjan bojoval na straně separatistů na východě Ukrajiny, přestože sám Rus není. „Bojoval jsem dokonce pod arménskou vlajkou,“ popisoval v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa, který otiskl server Aktuálně.cz.

„Rusko nepokládám za cizí zemi. Mám stále mentalitu sovětského občana. Mí dědové bojovali za Sovětský svaz a já za něj bojuju taky. Rusko pro mě není cizí země,“ je si jist Gasparjan.

Nejvíce „podivné“ mu připadají rozhovory s lidmi z Doněcké republiky. „Tohle je totiž jenom fikce. Tahle republika, jak já ji alespoň chápu, existuje jenom na papíře. V úřadovnách Borodaje (samozvaný premiér Doněcké lidové republiky) a Pušilina (samozvaný předseda místního parlamentu) a Oleha Carova (někdejší poslanec ukrajinského parlamentu). Důležitá rozhodnutí byla ale učiněna jinde a stáli za nimi jiní lidé,“ míní.

Složení separatistů popisuje opačně než většina médií. „Většinou jsou to Rusové, Čečenci, Ingušové. Je tam také pár Arménů, jako jsem já. Mluvil jsem s několika místními lidmi a ti mi řekli, že jen dělají to, co jim řekli druzí. A já se zeptal: A co vám řekli? Odpověděli mi: Hlasovali jsme, zbytek je na vás. Chtěli říct, že se zúčastnili referenda o nezávislosti Doněcké lidové republiky, nemají však v úmyslu bojovat. Jeden chlápek mi řekl: Chci svůj plat, abych mohl pít až do další výplaty,“ vzpomíná voják.

„Já tam šel a přežil jenom zázrakem. Je mi jich líto,“ komentuje další dobrovolníky, kteří přijíždějí do válečné zóny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé si mě berou stranou, aby mi to řekli... Covid pasy i do restaurace? Šéfkuchař Pohlreich je pro. Zato hospodský rebel vyletěl

6:15 Lidé si mě berou stranou, aby mi to řekli... Covid pasy i do restaurace? Šéfkuchař Pohlreich je pro. Zato hospodský rebel vyletěl

Je libo do restaurace nebo ke kadeřníkovi? Jen s negativním testem nebo po očkování. Takové úvahy za…