Takto vypadají čínské investice ve střední a východní Evropě

17.12.2014 12:51 | Zprávy

V Bělehradě dnes pokračuje třídenní summit 16+1, kterého se účastní premiéři zemí střední a východní Evropy a Číny. Cílem všech zúčastněných stran je přivést do regionu další čínské investice a zlepšit vzájemné ekonomické vazby.

Takto vypadají čínské investice ve střední a východní Evropě
Foto: tan, China daily
Popisek: Si Ťin-pching: čínský komunistický politik, od března 2013 čínský prezident a od listopadu 2012 generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny

Deutsche Welle hodnotí regiony střední a východní Evropy jako ideální prostor pro čínské investice. „Ekonomický růst Číny se nyní trochu zpomalil. Peking se proto snaží vložit svůj kapitál do zahraničních dluhopisů," cituje německý server vyjádření bělehradského experta v oblasti zahraničních investic Milana Kovačeviče. Podle srbského experta mohou z ekonomické expanze Číny profitovat právě země nacházející se v této části Evropy (označované pod zkratkou CEE). Německý server upozorňuje, že i když se obě strany letos setkávají už počtvrté, objem vzájemného obchodu zatím dosahuje jen 43 miliard dolarů. To je přitom stejná částka, které dosahuje obchod mezi Čínou a Itálií.

„Stávající obchod je je stále nízký, ale v budoucnu bude jistě narůstat," cituje Deutsche Welle vyjádření makroekonomického experta Dregera z Německého institutu pro ekonomický výzkum. Analytici z Pekingu však odhadují, že by vzájemný obchod mohl v nejbližších letech překročit až 100 miliard dolarů ročně. Spolupráce s Čínou však nemusí být podle Deutsche Welle vždy „procházkou růžovým sadem“, protože trh hraje do karet spíš asijskému exportnímu gigantovi. To ostatně potvrzuje i Kovačevič. „Je skutečně obtížné vyvážet z Evropy do Číny. Zejména vzhledem k nízkým cenám, které jsou rovněž ovlivněny nízkými platy.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…