Takže VUML. Stát do vás tu ideologii napere. Žantovský za vás přečetl novou strategii proti dezinformacím

04.12.2021 8:05 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Návrh slovenského zákona o mediálních službách je likvidační aktivitou směřující k tomu, aby z veřejného prostoru zmizely všechny alternativní názory a aby zněl unisono jeden propagandistický hlas. Končící Babišova vláda v minulém týdnu schválila podobný projekt. „Stát ztrácí monopol na schopnost indoktrinovat občana svou ideologií, jedinou povolenou pravdou, a to mu pochopitelně vadí,“ komentuje Petr Žantovský počínání politických reprezentací, které je zcela pod taktovkou Evropské komise a její chystané regulace digitálních služeb ve snaze „ochránit hodnoty demokracie a svobody“.

Takže VUML. Stát do vás tu ideologii napere. Žantovský za vás přečetl novou strategii proti dezinformacím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Anketa

Necháte/nechali byste očkovat své malé dítě proti covidu-19?

12%
84%
hlasovalo: 42803 lidí

Posledního listopadu se na Forum24 objevil článek s titulkem „Zeman nabídl další ostudnou scénku ze skleněné boudy a přidal zápis do dějin“ od Viléma Bessera. „Mě tenhle autor a tenhle portál už nemůžou ničím překvapit, protože to je opravdu největší stoka české žurnalistiky, a že jich tu konkurenčních máme docela hodně, ale tahle se opravdu ‚podařila‘. Myslím si, že to původně asi i bylo záměrem vytvořit z tohoto portálu nejhlubší bulvár a studnici sprostoty i nevkusu, což se tedy podařilo. V tomhle ohledu určitě bodují ‚vynikajícím‘ způsobem. Článek se týká Besserovy reflexe na skutečnost, že prezident Zeman se setkává v Lánech s různými hodnostáři – počínaje Petrem Fialou přes kandidáty na ministry – v té skleněné boudě a bedně, jak to nazývá. Částečně si z toho utahuje a částečně se rozhorluje, že je to fraška hodná špatných ochotníků a ubohá show,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Autor tvrdí, že hlava státu měla premiéra jmenovat pomocí videohovoru či pouze písemnou formou. „Už vidím, jak Zeman jmenuje Fialu písemnou formou, a první, kdo vyskočí jako čertík z krabičky, bude pan Besser na Forum24. A hned začne rozehrávat konspirační teorie – ostatně známe to z kauzy pana Vondráčka se svoláním nové Sněmovny – a splétat konspirace typu ‚Opravdu to je Zemanovo písmo? Není to podvrh? Lze to brát vážně, když to není z ruky do ruky?‘ Ono to je totiž o té holi a bití psa, že si ten klacek vždy najdete. A pan Besser se tím ani nijak netají. Píše tam jednu takovou lehce konspirační tezi, že Zemanovo okolí ‚nyní využívá jeho nemohoucnost k tomu, aby ho prezentovalo jako starce na konci sil‘. To je absolutní protimluv. Přece donedávna panoval narativ, že se trio kolem Zemana – Mynář, Nejedlý a Ovčáček – ze všech sil snaží, aby prezidenta udrželi co nejdéle ve formě,“ připomíná mediální analytik.

Ubohé: prezidenta do slova i do písmene pohřbívá

Pro ně to měla být jediná záruka toho, že dokončí v rámci Zemanova mandátu všechny své věci, které podnikají na Hradě. „Jaké věci to jsou, nevím. Různě se o tom spekuluje, novináři o tom píšou, nicméně smysl toho sdělení je absolutně opačný než toho, co plácá pan Besser. Nevím, kde k tomu přišel, je to nějaký stav jeho mysli, těžko to nějak rozklíčovat. Nejhorší je, že na několika místech textu pana prezidenta pohřbívá, do slova i do písmene. Cituji: ‚S největší pravděpodobností se nedočkáme mnoha slavnostních okamžiků, kterých se hlava státu zúčastní v plné formě‘ nebo ‚Miloš Zeman znevážil prezidentskou funkci natolik, že se nám směje celý svět. Alespoň konec by mohl proběhnout na úrovni‘. Konec prezidentova mandátu je za rok a čtvrt. Jestli tak dlouhý konec splétá a vidí pan Besser, tak je asi vlastníkem křišťálové koule. Každopádně je vlastníkem ubohé novinářské praxe a pasuji ho na autora nejhoršího příspěvku týdne,“ konstatuje Petr Žantovský.

Další dvě témata mají společného jmenovatele. „Jak víme a často jsme o tom mluvili, pod velením soudružky Jourové nám Evropská komise chystá celkem jasně cenzuru internetu, webů a médií obecně. Hlavné správy v článku pod titulkem ‚Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!‘ informují, že Národní rada, tedy slovenský parlament, začala projednávat zákon o mediálních službách, který připravilo ministerstvo kultury vedené Natálií Milanovou. A zároveň vicepremiérka Veronika Remišová odjela do Bruselu – cituji – ‚žádat, aby provozovatelé sociálních sítí zvýšili své kapacity na odstraňování škodlivého obsahu‘. To je něco, co slyšíme i u nás kolem sebe permanentně, že na vině té takzvané rozdělené společnosti jsou sociální sítě nebo obecně internetová komunikace a že je tedy třeba vytvářet mechanismy a instituce, které budou tyto tzv. škodlivé obsahy gumovat,“ upozorňuje mediální odborník.

V registru vlastníků médií budou zapsáni také dárci

Už nyní firmy jako Twitter, Facebook i YouTube likvidují obsahy, které nevyhovují jejich – těžko říct, podle jakých kritérií stanovených – představám, „Děje se to od okamžiku, kdy Twitter vypnul prezidenta Trumpa do konce života, jak pravili, a tak už nás nic nemůže překvapit. Faktem je, že nás cenzurní chobotnice pohlcuje ze všech stran. Slováci na to jdou, jak je jejich dobrým zvykem, systematicky. Rezort paní Milanové plánuje vytvořit referenční registr vlastníků médií. V něm budou zapsáni všichni vlastníci a také dárci, kteří dají tomu médiu víc než 1200 eur ročně. Přitom některá slovenská – zejména alternativní – média žijí právě z toho, že vybírají příspěvky od občanů. V úvodu zmiňované Forum24 mělo jako jedno z prvních u nás na své stránce proklik na darovací účet a vyzývalo občanstvo, pokud chce mít nezávislá média, ať přispěje na jeho provoz. Podobné příběhy by měly být na Slovensku nově uvedeny v tomto registru,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Argumentuje se přitom tím, že není důležitý samotný provozovatel média, ale zájmy, které stojí za ním. „To je docela objevné, protože když si vzpomenu na své působení v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, tak při udělování licence k vysílání rádia nebo televize jsme vždy měli k dispozici, a to byla podmínka k licenčnímu řízení, kompletní ekonomiku, organizační strukturu a všechny údaje týkající se zázemí toho, co je vzadu za obrazovkou nebo mikrofonem. Čili jsme měli jasné představy o vlastnících. Z toho koneckonců plynula i kauza televize Nova. Věděli jsme, že vlastníkem provozovací společnosti je Vladimír Železný a několik let byl investorem na základě smlouvy Lauderův podnik Central European Media Enterprises, CME, a nebylo na tom pranic tajného. Věděli jsme, do čích kapes jdou peníze a kdo na tom má jaký zájem. Proto mám pocit, že tenhle slovenský návrh zákona, který už prošel prvním čtením, je značně konspirativní,“ přiznává mediální analytik.

Žvásty o hodnotách demokracie jako od Jourové

Tento návrh zákona podle něj zcela zjevně sleduje minimálně dva záměry. „Jeden z nich je otrávit ta menší – zejména alternativní – média, dokonce je tu explicitně psáno, že ‚zrejme viacerí z nich prídu o svoje médium‘. Jde o likvidační aktivitu, aby z veřejného prostoru zmizely všechny alternativní názory a aby zněl unisono jeden propagandistický hlas. A druhý důvod je nepochybně ten, že se tam stát rozhodl, že bude více nahlížet do negližé podnikatelského světa, který stojí za velkými médii, s cílem je ovlivňovat. V tom je velký prostor pro korupci ve smyslu politiků vůči médiím. Mohou jim všelijak hrozit legislativními úpravami a přitvrzením, aby z nich udělali ty poslušné tlampače své ideologie. To je velmi nebezpečné. Článek je završen citátem z Remišové: ‚Slovensko plně podporuje snahy Evropské komise, která aktuálně chystá regulaci digitálních služeb ve snaze zabránit šíření nenávisti a ochránit hodnoty demokracie a svobody.‘ To je žvást jako Brno,“ míní Petr Žantovský.

U nás ho přitom kolem sebe slyšíme neustále a prim v tom hraje česká eurokomisařka. „Je to stejné, jako když o svobodě médií promluví paní Jourová a má na mysli jenom ta média, která o ní, o její politice a politice jejích kolegů v Bruselu mluví a píší hezky. Všechna ostatní podle těchto soudruhů svobodu nepotřebují, tak je potřeba jim ji vzít. Takhle to zní v překladu do češtiny. Dole pod tím článkem, jak začíná diskuse čtenářů, je docela pěkný dovětek: ‚Varovanie. Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.).‘ To je vyhrožování ve stylu ‚Neříkáme, že vás budeme kontrolovat, ale můžeme. Tak pozor na to, co do té diskuse píšete.‘ Tak si, diskutéři, dávejte pěkně pozor na hubu a na krok, protože to, co dnes žijeme, opravdu nepřipomíná demokracii,“ zdůrazňuje mediální odborník.

Stát se s tím nemaže. Jediná povolená pravda a basta!

Z téhož soudku, ale z českých luhů a hájů, je téma závěrečné glosy, která reaguje na článek pod titulkem „Dezinformace jako veřejný nepřítel. Vláda zvažuje, že je bude regulovat zákonem“ z Aktuálně.cz. „Z něj plyne, že i naše vláda – už na jaře – připravila, aniž by to příliš rezonovalo veřejným prostorem, projekt proti šíření hybridních hrozeb. Na něj teď navazuje návrh vlády, který kabinet schválil minulý týden, a to je rozvrh boje proti hybridním hrozbám. V článku citují důvody účastníka té aktivity, BISky, jak jinak: ‚Dezinformační tlak podporuje rezignaci části společnosti na funkčnost státu v jeho současné ústavní podobě, což stát limituje ve schopnosti účinně komunikovat strategická témata.‘ Báječné. Takže nějaké informace, které se dostávají na veřejnost, odebírají veřejnosti část důvěry vkládané do státního aparátu, protože třeba vycházejí ven informace, které by státní aparát raději utajil, nebo neodpovídají vládnoucí ideologii,“ podivuje se Petr Žantovský.

Se znalostí těchto informací se občan stává kritičtějším, začíná si zjišťovat další a další konkurenční informace, a to – údajně – způsobuje, že stát je limitován ve schopnosti účinně komunikovat strategická témata. „Já bych to přeložil do češtiny. Stát ztrácí monopol na schopnost indoktrinovat občana svou ideologií, jedinou povolenou pravdou, a to mu pochopitelně vadí, protože mu to přidělává práci. Trošku mě mrzí, že tenhle akční plán k národní strategii pro čelení hybridnímu působení, jak se to oficiálně jmenuje, přináší ještě Babišova vláda. Nečekal jsem právě od ní a právě v závěru jejího působení takhle radikální záležitost. Předpokládám ale, že to je pod tlakem evropských institucí. Koneckonců Babišova vláda už nic neriskuje, tak může evropským institucím vyhovět, v čem chtějí, třeba i v kvótách na migranty nebo co si kdo vyvzpomene. A to ještě dřív, než nastoupí svatý Petr Fiala se svou kohortou do Strakovy akademie,“ podotýká mediální analytik

Úředníky čeká povinné školení, jak čelit hybridním hrozbám

Nepředpokládá ovšem, že by Fialova vláda nesmysly, které Andrej Babiš rozjel, zastavila. „Určitě si nikdo nemyslí, že by snad, proboha, měla snahu rozšiřovat v České republice prostor svobody. Koneckonců Forum24, které jsme dnes citovali, je víceméně stranický portál ODS. Tam se to ódésáky jenom hemží a Petra Fialu tam představovali jako svatého muže už mnoho měsíců zpátky a způsobem, jakým jsem ilustroval na tom Besserově článku. Tak nečekejme, že by se v tomto ohledu mělo něco zásadního měnit. Aktuálně.cz zveřejnilo několik bodů z těch patnácti akčních úkolů národní strategie, a některé jsou opravdu zábavné. Například ‚rozšířit školení proti hybridnímu působení a stanovit povinnost ho absolvovat pro státní úředníky‘. Organizovat to má ministerstvo vnitra. Nu, to je VUML, že ano. To je přesně ono: povinnost absolvovat nějaké školení proti něčemu. Proti imperialismu, proti komunismu, proti Ruské federaci, proti hybridnímu působení, proti Číně, proti čemukoli, to je úplně jedno,“ poznamenává Petr Žantovský.

Hlavní je všechny úředníky proškolit, a to povinně. „Takže VUML. Hezky se vracíme do zajetých kolejí, které známe z minulosti. Další akční úkol zní ‚vytvořit koncept cvičení zaměřeného na čelení hybridnímu působení‘. To má dělat ministerstvo obrany. Tak přemýšlím, jaké cvičení to může být. Branné, vojenské, ozbrojené? Nebo cvičné cvičení proti hybridnímu působení? Hybridní působení, pokud rozumím dobře absurdnímu newspeaku těchto konspiračních teoretiků, je ideologické, propagandistické. Působí tedy v rovině slovního nebo obrazového sdělení, které má nějaký postranní politický cíl. Tomu rozumím, ale nerozumím tomu, jak se proti tomu mám cvičit. Jestli dostanu atombordel a tu hezkou masku s chobotem a budu vyhnán – co já vím – na ruzyňské letiště, kam přilétají letadla z různých zemí včetně Číny a Ruské federace, a budu se tam cvičit, jak čelit hybridnímu působení, protože ta letadla určitě přivážejí nějaké hybridní působníky,“ přemítá mediální odborník.

S liberálními demokraciemi na věčné časy a nikdy jinak

Považuje to za soustavu naprostých nesmyslů a blábolů, které směřují k jednomu. „Rezort obrany začíná vytvářet síť expertů proti hybridním hrozbám. Představitelem je například firma Semantic Visions Františka Vrabela, kterého dobře známe a víme, že pracuje pro Pentagon a že to je takový opravdu tichý muž v pozadí českého boje proti tzv. hybridním hrozbám. Potěší tam také přítomnost stávajícího náměstka ministra obrany Havránka, který působil několik let jako poradce generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Čili máme to pěkně podchycené ze všech možných správných stran a teď už budeme jen bojovat. Proti komu, to řekne pan Havránek, Vrabel nebo někdo takový. Určitě to nebude pan ministr Metnar, protože už nebude ministrem, ale paní Černochová to nepochybně zvládne taky. Tak se těšme na to, jak se tu bude bojovat s hybridníky. A to pod heslem ‚S liberálními demokraciemi na věčné časy a nikdy jinak!‘“ dodává pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

8:24 Já ho nepodpořil! To ať neříká! Fiala pustil bombu na STAN

Hostem úterních Událostí, komentářů byl premiér Petr Fiala. Nejdříve oznámil, že co bude s vyhláškou…