Takže je vyhodím. Konflikt s novinářem ČT: Koluje VIDEO s Volným

07.04.2021 13:44

Provozuje Lubomír Volný obchod s chudobou? Na světlo se vynořil sestřih z měsíc staré epizody 168 hodin, který se točil kolem bytů v dezolátním stavu poslance Volného ve vyloučené lokalitě v Ostravě. „Jestli se mě ještě jednou vy, jako veřejnoprávní redaktor, zeptáte, jestli já se nestydím za to, že oni si ničí své místo k bydlení, tak já…“ vyhrožoval Volný, když mu najednou do řeči skočil redaktor.

Takže je vyhodím. Konflikt s novinářem ČT: Koluje VIDEO s Volným
Foto: Repro Facebook
Popisek: Poslanec Lubomír Volný před jedním ze svých bytů
reklama

Anketa

Je Janek Ledecký dezinformátor?

32%
68%
hlasovalo: 8600 lidí

Epizoda z investigativního pořadu České televize, 168 hodin, nezestárla ani téměř po měsíci. Po facebooku se totiž masivně začal šířit minutový sestřih pořadu, který se točil kolem odpadlíka Tomia Okamury, Lubomíra Volného. Reportéři si v epizodě z poloviny března zasedli na byty v jeho vlastnictví.

Není to však poprvé, kdy se Česká televize zajímá o nemovitosti Volného. V Reportérech ČT byla před třemi lety reportáž právě o jednom z bytů poslance. „Pět let pronajímá poslanec SPD byty chudým rodinám, o kterých jeho strana ráda mluví jako o parazitech. Pan Volný od nich dostává nájemné, které zaplatí stát a které cenou odpovídá luxusnímu bydlení, ačkoliv jde o byty pochybné kvality,“ uvedl začátek pořadu Marek Wollner. Lubomír Volný vystoupil z SPD v březnu 2019, kdy založil hnutí Jednotní. Reportáž tedy vznikla v březnu 2018, tedy ještě před tím, než Volný opustil SPD.

Celý díl Reportérů ČT ZDE:

Samotná minutová ukázka z pořadu, která se v poslední době hojně šíří po sítích, tak pochází od stránky TV BIZÁR. Redaktor 168 hodin tam stojí před jednou nemovitostí ve Volného vlastnictví. „Byty pronajímá lidem, žijících ze sociálních dávek,“ pověděl. Dále následoval prostřih na samotného poslance, který stojí před dveřmi od jednoho takového bytu. „Já se vás zeptám pane Volný, dá se tady rozsvítit?“ zeptal se pracovník České televize Volného.

Jeden z bytů poslance

Anketa

Jste pro okamžité otevření restaurací?

43%
57%
hlasovalo: 16887 lidí

Ten mu na to odpověděl, že to netuší, načež ho redaktor vyzval, aby to vyzkoušel. „Já jsem tady dva roky nebyl. Zkusím to. Nedá se tady rozsvítit. Je to rozbité,“ řekl poslanec. Následoval hlas moderátora pořadu. „Dlouhodobou kritiku, že je obchodníkem s chudobou poslanec odmítá. Smlouvy dává Lubomír Volný svým nájemníkům jen na jeden měsíc dopředu, což je mimochodem jeden z typických znaků tohoto typu pronajímatelů.“

Poslanec se ovšem hájil tím, že to byli právě nájemníci, kdo si byty zničili. „Jestli se mě ještě jednou vy, jako veřejnoprávní redaktor, zeptáte, jestli já se nestydím za to, že oni si ničí své místo k bydlení, tak já…“ argumentoval Volný, když mu do řeči skočil redaktor. „Nezlobte se, já tu vidím dům v dezolátním stavu, a proto se vás legitimně ptám, jestli se nestydíte za dům, který je ve vašem vlastnictví a který pronajímáte,“ když nyní redaktorovi skočil Volný do řeči. „Fajn, tak teď díky vám, protože jste se mě znova zeptal, jestli se nestydím, tak těm lidem neprodloužím nájemní smlouvu,“ odpověděl poslanec. V posledních vteřinách ukázky pouze zazněly slova od redaktora, že poslanec si bere nájemníky jako lidské štíty.

Zbytek epizody 168 hodin se točí okolo problémů spojeného s pandemií, kdy následky koronaviru údajně často ženou lidi do bytové nouze. Nora Fridrichová popsala, že velký problém mají samoživitelé, kteří údajně nejsou schopni najít jiné bydlení než to na ubytovně. Proč tomu tak je, vysvětlila redaktorka tím, že se pronajímatelé často velmi neodůvodněně bojí toho, že nájemci nebudou mít na nájem, právě proto tedy samoživitelé nalézají domov pouze na ubytovnách, kde jim jsou účtovány velké ceny za nekvalitní bydlení.

Pořad se tedy netýkal pouze poslance Volného, ale obecně problémů spojených s bydlením v této době. Lubomír Volný dle reportáže vlastní dva bytové domy v Ostravě. „Omlácená omítka, špinavé zdi, oprýskané dveře,“ zaznělo v reportáži. Ta následně pokračovala již výše popsanou ukázkou s dotazem redaktora, zda funguje světlo. Poslanec Lubomír Volný měl koupit oba domy s celkem šesti byty v místním ostravském ghettu před osmi lety. Nechtěl ani příliš komentovat, zda je nájem, který nájemníci platí 17 tisíc. „Nájem není sedmnáct tisíc za třípokojový byt. To je celková částka, kterou platí patnáctičlenná rodina včetně spotřebování všech energií,“ vysvětlil.

Celý díl 168 hodin ZDE:

A o čem byla ta tři roky stará reportáž? Reportéři ČT natáčeli v Ostravě. Lidé se na kameru obávali mluvit, prý nesmí. A sám Volný odmítl natáčení. „Za byt jsem platila 11 tisíc. Za dva lidi,“ rozmluvila se pak jedna z osob. Dohromady s energiemi to potom vyšlo na patnáct tisíc. Smlouva, do které se reportérům podařilo nahlédnout, byla na 17 tisíc pro desetičlennou rodinu v bytě 3+1 včetně služeb a energií.

Nájmy lidem pomáhá hradit stát, respektive úřad práce. Dávky na bydlení však většinou celé náklady nepokryjí. Ani to však Volnému nevadí. „Máte pro ty lidi lepší variantu?“ zeptal se reportérky, když se jej přeptala na to, zda je v pořádku, že lidé často musejí doplácet nájmy z dalších dávek nebo z dalších příjmů. „Vy tedy máte pro ty lidi lepší variantu? Nastěhujte si je domů,“ dodal poslanec a odjel.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…