Televizní pokračování sněmovní řeže. Ódéesák hrozil Ústavním soudem, Hamáček vysvětloval. co znamená "bezprostředně"

23.07.2014 22:55

Mezi opozicí a vládní koalicí se po středeční schůzi Poslanecké sněmovny rozpoutala slovní přestřelka. Poslanci totiž odhlasovali snížení daně z benzinu a nafty, k čemuž původně dojít vůbec nemělo. Vláda Bohuslava Sobotky, která má ve Sněmovně většinu, dopředu deklarovala svůj nesouhlas. Jenomže 17 poslanců za ČSSD zvedlo ruku pro. Ladislav Šincl (ČSSD) následně hlasování zpochybnil. Sněmovna tak bude zřejmě o návrhu v pátek rozhodovat znovu. To se však pranic nelíbí opozici, která vyhrožuje žalobou k Ústavnímu soudu.

Televizní pokračování sněmovní řeže. Ódéesák hrozil Ústavním soudem, Hamáček vysvětloval. co znamená "bezprostředně"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mimořádná schůze sněmovny. Na programu mimo jiného i služební zákon

Přestřelka se ze Sněmovny přenesla i do studia České televize. V pořadu Události, komentáře o nastalé situaci diskutovali předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Snížení daně z benzinu a nafty si Sněmovna odhlasovala jaksi omylem. Vládní koalice původně chtěla v rámci novely zákona o spotřebních daních podpořit tzv. zelenou naftu pro zemědělce. Díky 17 hlasům sociálních demokratů ale kývla i na Urbanův pozměňovací návrh o snížení spotřební daně z benzinu a nafty. Lídr ČSSD a předseda vlády Bohuslav Sobotka k tomu uvedl, že řada poslanců jeho strany byla „zcela dezorientována", a hlasovala proto zmatečným způsobem.

Sociální demokrat Ladislav Šincl pak po více než hodině a po přestávce kvůli schůzce klubu ČSSD své hlasování zpochybnil. To však na opozici zapůsobilo jako červený hadr na býka. Námitku lze podle jednacího řádu totiž uplatnit jen bezprostředně po hlasování. Kvůli zpochybnění hlasování proto opozice uvažuje, že podá stížnost k Ústavnímu soudu.

Hamáček: Nepochybil jsem

Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka výraz „bezprostředně“ znamená tři až pět minut. Jenomže do tohoto časového rozmezí se Šinclova námitka nevešla, kvůli vyhlášené přestávce. Byl jí tak nucen předestřít až po téměř hodině. Sociálnědemokratický předseda Sněmovny si ale přesto myslí, že to bylo v souladu se sněmovním řádem.  Navíc prý poslanci rozhodli, že námitka byla oprávněná a o novele zákona se tak bude znovu hlasovat v pátek.

Opoziční Zbyněk Stanjura nařkl Hamáčka ze lži. Usvědčuje ho prý stenozáznam z jednání Sněmovny. „Ve stenozáznamu je oslovení řídícího schůze Vojtěcha Filipa, jak se ptá Šincla, jestli chce vystoupit. A on to odmítl,“ zpochybnil prohlášení poslance o tom, že neměl šanci podat námitku.

Žaloba k Ústavnímu soudu

Opozice poté, co Sněmovna odhlasovala přijetí námitky sociálnědemokratického poslance, vyhrožovala podáním stížnosti k Ústavnímu soudu. „Promýšlíme další taktiku. Závisí to na tom, jestli koalice vezme rozum do hrsti,“ uvedl k tomu Zbyněk Stanjura.

Předseda Sněmovny je připraven hájit svůj postup i před Ústavním soudem. „Myslím si, že až opadnou emoce, snad Stanjura uzná, že to není k ÚS,“ vyjádřil své přesvědčení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Místo odsouzení migranta, který znásilnil Češku, hon na Okamuru! Do vřavy mezi Kalouska a další vpadl Ovčáček

20:44 Místo odsouzení migranta, který znásilnil Češku, hon na Okamuru! Do vřavy mezi Kalouska a další vpadl Ovčáček

V reakci na případ, kdy byla na Litoměřicku znásilněna šestnáctiletá dívka mužem pocházejícím z Afri…