Telička v ČT: Bakala, KSČ ani lobbování v Bruselu není problém. Můžu být eurokomisař

30.05.2014 19:23

Pavel Telička je přesvědčen, že by sociální demokracie neměla nominovat českého eurokomisaře. Už jen proto, že tato strana nevyhrála evropské volby. On sám je připraven se této pozice ujmout, pokud bude nominován. Schopnosti na to podle vlastního názoru má. A jako problém nevidí ani své někdejší členství v KSČ, ani fakt, že se živil jako lobbista. Problematicky nevnímá ani své angažmá pro společnost NWR.

Telička v ČT: Bakala, KSČ ani lobbování v Bruselu není problém. Můžu být eurokomisař
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Pavel Telička
reklama

Anketa

Měla by Evropská unie vrátit některé pravomoci národním státům?

hlasovalo: 8215 lidí

Lídr hnutí ANO v nedávno skončených eurovolbách Pavel Telička se stane poslancem Evropského parlamentu. Pomýšlí ale i na další funkci. Hnutí ANO ho nominovalo na post českého eurokomisaře. Tím Telička už pár měsíců byl, než ho nahradil Vladimír Špidla (ČSSD). Někteří však dnes Teličkovi vyčítají, že se z eurokomisaře proměnil na bruselského lobbistu a teď chce projít opětovným přerodem zpět. Pracoval by skutečně ve prospěch EU, nebo spíše ve prospěch firem? Nejen na tuto otázku Telička odpovídal v pátečním Interview ČT24.

I eurokomisař prý může svým způsobem hájit zájmy své země

„Není to v rovině, že chci být eurokomisařem a že za tím jdu. Pokud hnutí ANO tuto nominaci nastolí a bude zde zájem, tak se tím budu zabývat. Pokud takový návrh přijde, tak určitě neřeknu ne, ale nejsem v situaci člověka, který by na to aspiroval,“ poznamenal hned v úvodu Telička k případnému angažmá v Evropské komisi.

Europoslanec je přesvědčen, že by mohl hájit zájmy Česka i tím, že by do debat na půdě EK hovořil o problémech, kterým čelí i naše země. V pořadu také zaznělo, že třináct let hrál rugby a i v Evropské komisi by teoreticky mohl využít svou hravost. Zároveň ho prý tento sport naučil neuhýbat a jít do střetu.

Lobbista a člen KSČ

Telička byl také členem KSČ, na což dnes poukazují především lidovci. Dnes to vnímá jako chybu a komunistická ideologie mu prý rozhodně nebyla blízká. Proč tedy vstoupil do strany? „Je to na složitější diskuzi. Byla to chyba," kál se Telička. Následně se ale ohradil, že čelí útokům politické konkurence, což považuje za nešťastné. Připomněl také, že už jednou eurokomisařem byl, takže ho členství v komunistické straně nediskriminuje.

Ale co lobbing? Telička věří, že by při „grilování“ europarlamentem prošel i v této otázce. „Stejně tak lobbovali jiní lidé, ať už politici nebo podnikatelé,“ podotkl Telička. Dodává navíc, že se umí chovat profesionálně, dokáže oddělit své obchodní aktivity od jiných povinností. „A nikdy ke mně ze strany příslušných orgánů nebyla žádná připomínka."

Telička působil také v představenstvu společnosti NWR spojené s miliardářem Zdeňkem Bakalou. „Když se OKD privatizovala, tak já jsem byl státním úředníkem a nemohl jsem mít s touto privatizací nic společného,“ zdůraznil host pořadu.

Čeští politici často znají jen školní a poslanecké lavice

Jako eurokomisař prý před lety postavil vysoce profesionální tým. Aby mohl pracovat v EU, vzdal se kariéry diplomata. Z tohoto hlediska ho tehdejší pád mrzel, ale brzy to hodil za hlavu a prošel si devět let podnikáním. „A to je velmi dobrá zkušenost,“ zdůraznil Telička. V tom má prý výhodu oproti řadě dnešních politiků, kteří za celý život poznali jen školní a následně poslanecké lavice.  

Eurokomisař také v pořadu jasně odmítl, že by měl blízko k sociální demokracii, přestože jednal např. s expremiérem Jiřím Paroubkem. Je dokonce přesvědčen, že by dnes ČSSD neměla prosadit svého kandidáta na post eurokomisaře. Faktem také je, že hnutí ANO vyhrálo evropské volby a nabízí se tedy možnost, že by strana mohla nominovat svého kandidáta, zvláště s přihlédnutím k tomu, že ČSSD skončila až třetí v pořadí.

V závěru pořadu Telička vysvětloval, jak je možné, že k posledním eurovolbám nepřišla ani pětina voličů. „Deset let nebyli čeští politici schopni sledovat smysluplnou evropskou politiku,“ poznamenal. Lidé potom nemají o EU takový zájem a pár týdnů předvolební kampaně to nemůže změnit. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

16:41 Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

Ruská vakcína Sputnik V je podle informací některých českých médií v České republice, kam se dostala…