Ten pán, ten miliardář, má styky na policii a další místa, bál jsem se ho, těch jeho praktik… Měsíce sedí ve vazbě, teď začal zpívat. A je to drsná píseň

24.02.2020 16:32

EXKLUZIVNĚ Překvapivé informace prý zazněly před Městským soudem v Praze, který se zabýval údajným podvodem ve firmě druhého nejbohatšího Čecha Radovana Vítka. Bývalý mluvčí společnosti obvinil Vítka ze zastrašování, nekalých praktik, ovlivňování justice a vydírání. Vítkova firma vše odmítla s tím, že jde o lež. ParlamentníListy.cz ovšem získaly mnohahodinový záznam, na kterém vazebně stíhaný Burian odkrývá karty. Učinil tak prý po dlouhé úvaze. Burianovi ovšem hrozí až pět let za mřížemi za údajné podvody s fakturami ve výši 6,5 milionu korun.

Ten pán, ten miliardář, má styky na policii a další místa, bál jsem se ho, těch jeho praktik… Měsíce sedí ve vazbě, teď začal zpívat. A je to drsná píseň
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Miliardář Radovan Vítek
reklama

Anketa

Pro koho byste hlasovali, kdybyste byli Američané?

hlasovalo: 7378 lidí
Naše redakce disponuje několikahodinovým záznamem výpovědi, kterou Jan Burian, někdejší mluvčí společnosti CPI, učinil před soudem. Ze slov, která jsou velmi přesná a ostrá, vyplývá například to, proč se Burian miliardáře Vítka obával.
 
„Ten důvod byl pro mě velmi závažný. Byl to strach z pana Vítka, z jeho praktik, byla to obava, protože jak sám pan Havelka ve svém výslechu sdělil, tak já jsem užíval velmi významné důvěry, ale nejen jeho, ale právě i pana Vítka. Byl jsem velmi úzkým spolupracovníkem pana Vítka a celého managementu. Řešil jsem pro CPI a pro pana Vítka řadu nejenom aktivit, které už svojí povahou a obsahem zásadním způsobem vybočovaly ze 160hodinového pracovního úvazku u společnosti CPI Services,“ uvádí například Burian.
 
„Moje činnosti velmi často v posledním půlroce zasahovaly do velmi citlivých záležitostí. Do velmi citlivých kauz, do komunikačního krytí kriminálních činností pana Vítka, které jsou, tehdy byly anebo které začínají být vyšetřovány soudy a policií nejenom v České republice, Lucembursku, ve Francii, ve Švýcarsku nebo v USA. Jak jsem byl blízkým spolupracovníkem vedení CPI a pana Vítka, tak jsem současně velmi dobře věděl, jaké má pan Vítek možnosti a čeho všeho on je schopen. Věděl jsem, že má i kontakty do prostředí justice, do prostředí policie,“ uvedl Burian.
 
 
V dalších minutách pak hovoří nejen o konkrétním propojení na státní orgány, ale rovněž zdůraznil několik společností nebo institucí a popsal celou řadu schůzek a jednání. Řadu z nich ParlamentníListy.cz během pondělí oslovily, stejně jako tiskové oddělení společnosti CPI.
 
Souhrnný materiál, kde budeme citovat a jmenovat jednotlivá tvrzení někdejšího zaměstnance Radovana Vítka, přineseme během několika dnů. 
 
Text se bude týkat rovněž soudu, jenž probíhá v New Yorku a kde Vítek čelí žalobě s velikostí desítek miliard korun. Jan Burian ve své výpovědi mimo jiné uvedl: „Je tady na straně okradených, je tady obrovská škoda za společnost Investhold, kterou zastupují pánové Čmejla a Diviš. Ti samí pánové, kteří v letech 2008–2016 devíti miliardami korun rozhodnutí pana Vítka financovali, pan Vítek by jinak v tu dobu zcela jistě několikrát zkrachoval a bez těchto peněz by se pan Vítek neobešel…“
 
Černý obraz Radovana Vítka v českých médiích
 
Již v roce 2004 server Novinky informoval o tom, že byl Vítkovi zabaven veškerý legálně držený majetek pří policejní operaci Elita proti obchodníkům se ženami. Vítek byl podezřelý z kuplířství s luxusními prostitutkami, následně strávil sedm týdnů ve vazbě, ale jeho stíhání bylo poté zastaveno. 
 

Anketa

Šli byste se zbraní v ruce bojovat za naši zemi?

29%
27%
hlasovalo: 10010 lidí
O čtyři roky později Vítek prohrál soud se svou manželkou, jako výživné jí musel platit 80 tisíc korun měsíčně, napsal Týden.cz. Vítek také musel výživné doplatit již od roku 2005, což činilo téměř tři miliony korun. Televize Nova o rok později uvedla, že exmanželka bude nakonec vyžadovat mnohem více. 
 
Téhož roku byl Radovan Vítek znovu před soudem, a to jako svědek v kauze dvou set třiceti milionů korun, které do Česka přitekly z Evropské unie. Vítek měl vysvětlit své vztahy s některými z deseti obžalovaných. Peníze z údajně tunelovaného fondu totiž měly protéct firmami, které Vítek prostřednictvím svých lidí ovládal. 
 
V roce 2010 měl zálusk na koupi Sazky, začal skupovat její dluhopisy. Lidovky.cz psaly o tom, že chce vést Sazku, aby mohl vyhodit exšéfa Aleše Hušáka a prodat O2 arénu. Rok nato média informovala o jeho podezřelém vysokoškolském studiu na plzeňských právech. Některé zkoušky by podle dat dokonce musel skládat ve vazbě. 
 
 
Již od roku 2013 se psalo o Vítkově snaze ovládnout developerskou skupinu ORCO.  Deník E15 dokonce hovořil o válce. Tu vyhrál příští rok, když ORCO skutečně ovládl. Necelé dva měsíce poté server Investujeme.cz informoval o tom, že se Radovan Vítek rozhodl kvůli neefektivitě provozu ORCO zlikvidovat, ztráta ORCO se prohloubila v roce 2013 ze 42 milionů eur na 227 milionů eur, což bylo v přepočtu asi 6,2 miliardy korun. 
 
V roce 2014 Vítek zažaloval stát, že vzhledem k jeho pobytu ve vazbě a obstavení majetku nemohl dokončit stamilionový obchod. Žádost o odškodné soud zamítl. 
 
Začátkem roku 2018 deník E15 napsal, že je na obzoru válka českých miliardářů. Na jedné straně stojí podnikatel Vítek se svojí skupinou CPI Property Group a proti němu miliardáři Marek Čmejla a Jiří Diviš. Na soud v New Yorku, o kterém v textu ParlamentníListy.cz informovaly, se kvůli žalobě za vyděračství obrátil fond Kingstown a společnost Investhold podnikatelů Čmejly a Diviše. Vítek je prý pomocí J&T Banky připravil o peníze při převzetí skupiny ORCO. 
 
1. srpna minulého roku napsal server iDNES.cz, že obžaloba tvrdí, že Radovan Vítek soud úmyslně zdržuje. Jednání soudu přesto začalo v polovině září roku 2019. V listopadu minulého roku začala Vítka prověřovat i česká policie, informaci přinesly Novinky. Důvodem je trestní oznámení, které říká, že bývalé obchodní partnery Čmejlu a Diviše obral o více než devět miliard korun.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

17:24 Roušky? Podívejte se do Česka, jak to má fungovat, doporučují slavné americké noviny. A šíří se i VIDEO

Andrej Babiš sdílel na Twitteru článek z amerického deníku Washington Post, kde se psalo o úspěchu č…