Ten pocit trapnosti. Kolega povstal proti Heleně Válkové

16. 1. 2020 9:21

Vládní rada pro lidská práva se bude zabývat setrváním Heleny Válkové na pozici vládní zmocněnkyně. Důvodem je kauza okolo článku ze 70. let, pod kterým je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Člen rady Tomáš Němeček kvůli tomu Válkovou do dnešního jednání vyzval k rezignaci. Informovala o tom ČT24.

Ten pocit trapnosti. Kolega povstal proti Heleně Válkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Válková
reklama

„Ve čtvrtek 16. 1. se má na Úřadu vlády sejít Rada vlády pro lidská práva, za účasti předsedy Andreje Babiše a místopředsedkyně, profesorky Heleny Válkové. Jsem členem této Rady od loňska: jednomu z vládních právníků přišlo zajímavé, aby někdo na jednání vnášel pohled zevnitř psychiatrické nemocnice. To jsem se rok snažil dělat (především upozorňovat na témata jako okrádání pacientů s pokročilou duševní nemocí, osud nepojištěných cizinců-samoplátců nebo nezamýšlené dopady vládních novel na lidi v exekuci). Teď je už ale pocit trapnosti při sledování činů a výroků profesorky Válkové nesnesitelný,“ sdělil Němeček na svém facebookovém profilu.

„Proto jsem teď všem členům odeslal výzvu k rezignaci Heleny Válkové na funkci zmocněnkyně vlády pro lidská práva i na členství v Radě, nejpozději do dne čtvrtečního jednání. V opačném případě se v ten den odporoučím z Rady já,“ sdělil Němeček.

Válková byla v posledních dnech kritizována kvůli svému článku o ochranném dohledu z konce 70. let, pod nímž je podepsána společně s Urválkem, který mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou.

Aby Válková skončila jako vládní zmocněnkyně pro lidská práva, považuje za logické předseda ČSSD Jan Hamáček. Řekl to alespoň v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Odvolání Válkové z pozice vládní zmocněnkyně podpořili i předsedové opozičních TOP 09 a STAN Markéta Pekarová Adamová a Vít Rakušan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…