Tento dům na Hradě vám nevydám, vzkázal prý Zeman církvi

15.08.2014 22:06

Prezident Miloš Zeman nechce katolické církvi vydat Mladotův dům na Pražském hradě. Souhlasí ale s tím, aby v restitucích získala Jiřský klášter a Nové proboštství, pokud se zaváže k tomu, že tyto objekty opraví. Řekl to České televizi. O restitucích nedávno jednal s kardinálem Dominikem Dukou.

Tento dům na Hradě vám nevydám, vzkázal prý Zeman církvi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Jiřský klášter i Nové proboštství jsou ve velmi špatném stavu. „Vyžadují miliardové investice na opravy, které stát prostě nemá. Církev by se měla veřejně zavázat, že tyto opravy uskuteční," sdělil ČT prezident. Pražské arcibiskupství ale počítá s případnou pomocí státu: „Že to nebude jenom investice ze strany církve, a třeba v případě Jiřského kláštera by to mohla být Národní galerie," řekl ČT tajemník arcibiskupství Milan Badal.

Prezident si myslí, že Mladotův dům by církvi patřit neměl

Mladotův dům, který slouží jako zázemí pro katedrálu svatého Víta a v němž se konají výstavy, má církev zatím pronajatý na 99 let. „Je to takové nejlepší místo, které v podstatě nepotřebuje žádné velké stavební zásahy," podotkl Badal. Zeman ale právě kvůli dobrému stavu objektu nechce Mladotův dům vydat. „Já si nemyslím, že by tato třetí budova měla církvi patřit. V tom se asi s panem kardinálem lišíme," dodal prezident.

Celkem má církev zájem o 11 objektů v areálu Hradu. Zeman by měl s Dukou o budovách znovu jednat na podzim. Případnou dohodu by ale musela potvrdit vláda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…