Tereza Spencerová: Proč tolik slov o demokracii, pane Obamo, copak ji v USA nemáte? A je jasné, s čím Rusko a Čína chtějí skoncovat

30.09.2015 6:51

Analytička Literárních novin Tereza Spencerová se ve svém komentáři pro zamýšlí nad tím, že Rusko s Čínou chtějí narozdíl od USA skoncovat v mezinárodních vztazích se západními "zákony džungle".

Tereza Spencerová: Proč tolik slov o demokracii, pane Obamo, copak ji v USA nemáte? A je jasné, s čím Rusko a Čína chtějí skoncovat
Foto: Youtube.com
Popisek: Tereza Spencerová

Anketa

Andrej Babiš se postavil proti uprchlíkům. Co vy na to?

hlasovalo: 9268 lidí

Podle Spencerové byl hlavní mediální hvězdou Valného shromáždění OSN v New Yorku ruský prezident Vladimir Putin a mediálním tématem byla válka v Sýrii. Obamův projev byl však očekáván s větším zájmem.

"Barack Obama přednesl v pravdě 'americký' projev, přinejmenším z hlediska mnohoslovnosti a počtu vzletných frází, opakování a doplňování dotčených témat, přičemž se ale místy stával lehce neuchopitelným – zkritizoval kupříkladu padesát let amerických sankcí proti Kubě, ale západní sankce proti Rusku označil za správné, přičemž však vyloučil, že by to byl návrat ke studené válce," píše Spencerová s tím, že Obama zároveň připustil, že se USA v Iráku zničením státních struktur dopustily chyby, ale trval na Asadově odchodu ze Sýrie. 

Obama rovněž podle Spencerové nevyloučil spolupráci s Ruskem a Íránem na řešení syrského konfliktu, ale vzápětí zdůraznil, že se Sýrie nemůže vrátit k předválečnému statu quo. 

"Poněkud překvapivá byla pak závěrečná pasáž Obamova projevu, v níž se položil do zdůrazňování demokratičnosti Spojených států; možná byla tato část projevu adresována především americké veřejnosti, nicméně při poslechu zvenčí vyvolávala podivný pocit: Proč tolik přesvědčování? Copak tam snad demokracii ve skutečnosti nemají?" zeptala se Spencerová. Ta si zároveň povšimla toho, že linkou celého projevu bylo konstatování, že co je dobré pro USA, musí být automaticky dobré pro světou demokracii.  

"V tom se prezident USA radikálně odlišil od následujících řečníků. Čínský prezident Si Ťin-pching například věnoval značnou část svého mnohem konkrétnějšího projevu změnám klimatu, nicméně k mezinárodní politice prohlásil, že 'bez ohledu na to, jak se bude vyvíjet mezinárodní situace a jak bude Čína silná, nikdy nebude usilovat o hegemonii, expanzi nebo vytváření sfér vlivu', tedy že odmítá dosavadní západní 'zákony džungle, které nejsou cestou ke správě mezinárodních vztahů'," píše Spencerová.

A čemu se ve svých slovech věnoval Putin? Ten podle Spencerové zdůraznil především to, že Západ OSN při svých agresích na Blízkém výhradě OSN považoval za zbytečnou a jako takovou ji obchážel. To prý může vést ke kolapsu celé architektury  mezinárodních vztahů.

"Před setkáním Obama – Putin jsou mantinely tedy nastavené: zásadní rozdíl spočívá v tom, že USA dál trvají na unipolárním světě, Rusko s Čínou dávají otevřeně přednost světu, v němž se bude rozhodovat kolektivně a s ohledem i na zájmy jiných. Takže vlastně nic nového. Tedy kromě toho, že se tyto dvě koncepce musejí logicky střetnout..." uzavřela analytička. 

Původní text najdete ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Proč už nekandidujete?

Bylo to vaše rozhodnutí? Já mám spíš dojem, že proto, že říkáte věci narovinu a ne vždy se vyjadřujete kladně na účet této vlády vás jednoduše odstavili, protože tato vláda jiné názory nepřipouští.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

19:20 Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

Bývalý prezident Miloš Zeman se v úterý po schůzi premiérů zemí visegrádské čtyřky setkal s Robertem…