Teroristé sem nezamíří, ujišťovali na ČT experti na migraci

05.12.2014 21:14 | Zprávy

Ředitel Amnesty International Mark Martin a projektový manažer Mezinárodní organizace pro migraci Jan Schroth v pátečním Hyde parku České televize diskutovali o vlnách uprchlíků, kteří míří do Evropy, ať už ze Sýrie či z Afriky. Představují tito uprchlíci naději pro starý kontinent či spíše hrozbu? Amnesty International má za to, že by i Česko mělo např. syrské uprchlíky přijmout. Oba pánové zároveň vysvětlovali, proč by k nám zřejmě nedorazili radikálové.

Teroristé sem nezamíří, ujišťovali na ČT experti na migraci
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Areál někdejšího azylového tábora

Schroth hned v úvodu poznamenal, že Spojené státy a Evropa se v tuto chvíli dělí o uprchlíky ze Sýrie a Spojené státy financují velkou část humanitární pomoci, která je posílána do regionu. Amnesty International se podle Martina přesto domnívá, že se většina světa může o uprchlíky starat více. Zvláště s přihlédnutím k tomu, že syrská krize je humanitární krizí obrovského rozsahu. Sluší se dodat, že česká vláda odmítla syrské uprchlíky přijmout.

Často emigrují mladí muži, kteří v hostitelské zemi utrácejí

EU přitom nezavazuje své členy k tomu, aby přijímali určité počty uprchlíků. „V Lisabonské smlouvě rozhodně nic takového není. Jednání se sice vedou, ale je to dlouhý proces," zdůraznil Schroth a obratem dodal, že vláda již posílá materiální pomoc. Martin ale oponoval, že Česko jisté volné kapacity k přijetí uprchlíků má a mělo by pomoci i takto. Češi se obávají, že by sem s uprchlíky mohli přijít i radikálové. „Něco takového ale není pravděpodobné," podotkl Martin. Schroth mu dal za pravdu, z hlediska radikálů jsme prý totiž příliš malá a nezajímavá země.

Je třeba mít na zřeteli i další faktory. Podle projektového manažera velmi často migrují mladí ekonomicky aktivní muži, kteří nemalou část toho, co vydělají, utratí v hostitelské zemi. I tak si ale vydělají tolik, že zvládnou poslat peníze svým chudším příbuzným a data ukazují, že tyto peníze jsou v konečném důsledku mnohonásobně efektivněji využity než humanitární pomoc.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

1000 Kč za každý hlas. Blogerka dostala nápad, jak vyšplouchnout Babiše

7:45 1000 Kč za každý hlas. Blogerka dostala nápad, jak vyšplouchnout Babiše

Blogerka Alena Boninská, jež se dlouhodobě vyjadřuje k dění v ČR, v komentáři na síti X se zamýšlí, …