Teroristický útok přesně podle manuálu. Útočník z Barcelony pozorně četl návod v časopise Islámského státu. Podívejte se

18.08.2017 7:02

Ve čtvrtek v pět odpoledne najela do davu na třídě La Rambla v Barceloně bílá dodávka. Řidič či řidiči, kteří použili bílou dodávku jako zbraň, zabili třináct lidí a přes sto dalších zranili. Čísla obětí a zranných osob postupně rostou. Těsně po útoku španělský deník El País psal, že je jen jeden mrtvý a dvacet zraněných. Postupem času ale mrtvých bohužel přibývalo.

Teroristický útok přesně podle manuálu. Útočník z Barcelony pozorně četl návod v časopise Islámského státu. Podívejte se
Foto: Archiv
Popisek: Španělská vlajka
reklama

Španělskou Barcelonou ve čtvrtek odpoledne otřásl děsivý teroristický útok, kterému padlo za oběť 13 lidí a asi 100 dalších bylo zraněno. Na internetu jsou k vidění hrozivá videa z útoku. Na chodníku leží bota člověka, který možná v panice utíkal, možná byl odhozen nárazem bílé dodávky, lidé křičí. Snaží se pomoci těm, kteří leží na ulicích.

List Periódico de Catalunya tvrdí, že Španělé byli varováni. Americká CIA údajně španělské bezpečnostní složky dopředu upozorňovala, že Španělsko může zažít útok, k jakému už došlo ve švédském Stockholmu, francouzském Nice či v Berlíně. List dokonce upozorňuje, že ve varování zaznělo i jméno samotné Barcelony a turisticky snad nejvyhledávanější třídy La Rambla.

K útoku nakonec došlo ve čtvrtek odpoledne v pět hodin.

„K útoku se o pár hodin později přihlásil Islámský stát, což však dělá rutinně. Faktem je, že podobné útoky napříč Evropou inspiruje a před časem k nim své příznivce výslovně vyzval. Vypracoval i podrobné instrukce. Útok v Barceloně byl proveden přesně podle nich. Instrukce vyšly loni ve třetím čísle magazínu Rumíjá, který vydává Islámský stát,“ dodává k tomu páteční MF Dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

12:53 Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

Václav Moravec ve svém pořadu tvrdil, že na vyšehradské schůzce byl i náměstek VZP Šmehlík. Ten to p…