Testování ve firmách je nepřesné, vede do slepé uličky, v Česku mělo covid pět milionů lidí, říká šéf laboratoří Doležel

30.03.2021 22:28

Předseda Asociace soukromých laboratoří Kamil Doležel se rozpovídal o tom, jak si Česko skutečně stojí v testování. Dostatečné je prý pouze na první pohled, uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz. Používané antigenní testy jsou prý nepřesné a často i zavádějící. Nemoc covid-19 podle jeho slov u nás od začátku pandemie prodělalo až pět milionů lidí.

Testování ve firmách je nepřesné, vede do slepé uličky, v Česku mělo covid pět milionů lidí, říká šéf laboratoří Doležel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Antigenní testovací sada na Covid 19, ilustrační foto

„Z mého pohledu v České republice stále testujeme nedostatečně,“ míní Doležel. Zmínil, že v Dánsku, které má zhruba 5,7 milionu obyvatel, se denní incidence počtu nově diagnostikovaných pohybuje kolem jedné tisícovky, přitom v ČR je to až deset tisíc denně.

„Oni provedou zhruba 150 tisíc PCR testů na denní bázi. My jich v Česku děláme mezi 20 až 35 tisíci v závislosti na tom, jaká je poptávka,“ pokračoval. Doležel.

Je přesvědčený, že pokud by se v ČR dostatečně využívaly PCR testy, dokázali bychom včas odhalit ohniska nákazy a denní počty nově nakažených by se zásadním způsobem snížily, podobně jako v Dánsku.

„Antigenní testy, které se v ČR používají při kontrole zaměstnanců, jsou podle mě velmi nepřesné. V ČR nabízí antigenní testy zhruba 90 dodavatelů. Soukromé laboratoře provedly jejich důkladnou kontrolu, většina z nich není dostatečně spolehlivá,“ upozornil, že jsou určené pro testování příznakových jedinců, kteří v sobě mají vysokou virovou nálož.

Celý rozhovor ZDE.

„Nebude-li antigenní testování doplňováno PCR testy, případně nebudou-li antigenní testy nahrazeny úplně, ocitneme se ve slepé uličce,“ varuje Doležel. Je potřeba mít k dispozici kvalitní testování, aby se dařilo eliminovat šíření onemocnění.

V Česku si podle něj onemocněním covid-19 prošlo až pět milionů lidí. „Řada lidí vám ani neřekne, že byla nemocná. Zůstanou doma, nemají tendenci se tím chlubit ani to nehlásí na krajskou hygienickou stanici,“ doplnil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: nab

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Zodpovědnost

Dobrý den, napadlo vás, že to, že jste nepřekročil 20% není Vaše vina, že Vy jste proto udělal maximum, ale víc lidí Vás nevolilo jen kvůli ANO? Vždyť i politici z jiných stran Vás chválí, ale kvůli značnce s Vámi nechtějí jít do koalice? Neuvažujete o změne strany?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…