Těžební limity zatím prolomeny nebudou. Pačesova komise je proti

29.06.2012 22:36

Nezávislá energetická komise v čele s Václavem Pačesem nedoporučuje prolomení uhelných limitů. Nepočítá s tím prozatím ani nová státní energetická koncepce. Obyvatelům obcí, kterým hrozilo zbourání, se zatím může ulevit.

Těžební limity zatím prolomeny nebudou. Pačesova komise je proti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Severočeská elektrárna
reklama

Podle Pačesovy komise je ale uhlí přes negativní ekologické dopady nenahraditelné a otázka prolomení limitů těžby bude ještě posouzena. "My zdůrazňujeme šetření uhlím a daleko lepší využití uhlí s vyšší účinností," řekl ČT Pačes.

Ministerstvo průmyslu hodlá v nejbližší době představit státní energetickou koncepci. Ta s prolomením, ani neprolomením těžebních limitů nepočítá. Proto chystá další koncepci - surovinovou. S uhlím je podle ministerstva průmyslu potřeba šetřit. Je potřeba využít jiné zdroje, například jádro.

Komise v čele s Pačesem a předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou postavila své doporučení právě na dostavbě dalších dvou bloků elektrárny Temelín. Podle komise by bylo potřeba, aby se z jádra vyrábělo nadpoloviční množství elektřiny.

Tato koncepce není bez kritiky

Aliance pro energetickou soběstačnost a členové sdružení Calla a Hnutí Duha s vyjádřením komise nesouhlasí. Ekologům se nezamlouvá, že by se podíl energie z jaderných zdrojů měl radikálně zvýšit.

"Komise Pačese a Drábové se rozhodla konzervovat zhoubný vliv dominantního postavení ČEZu na politiku. Zahraniční zkušenosti s předraženými jadernými projekty ukazují, že se nové reaktory nedají pořídit bez dotací. Když k tomu přičteme schopnosti ČEZu ztratit miliardy v různých investicích, tak plány na posílení jádra ohrožují budoucí cenu elektřiny," řekl výkonný ředitel Aliance Martin Sedlák.

Sedlák chce prosadit nové technologie využívané v obnovitelných zdrojích, ty by prý mohly pomoci domácí ekonomice. "Sluneční a větrná energie se stává čím dál levnější. Dlouhodobě stanovovat strop pro jejich výkon nedává smysl," dodal Sedlák.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…