Těžké časy pro Rusko: Padá Putin i rubl. USA stupňují sankce

13.08.2018 9:50

Těžké časy pro Vladimira Putina? Amerika uvaluje další sankce za aféru s Novičokem a do toho se přidává nesouhlas s důchodovou reformou. Podle průzkumů ztrácí mezi obyvateli Ruska Putin na popularitě. O průzkumech informoval server iDnes.

Těžké časy pro Rusko: Padá Putin i rubl. USA stupňují sankce
Foto: Repro Youtube
Popisek: Vladimir Putin zdraví návštěvníky mistrovství světa ve fotbale

Důchodová reforma, která zvedá věk odchodu do důchodu, je sice pravděpodobně ekonomicky nezbytná, ale pro obyčejné Rusy nikterak vítaná. Pro muže se věk odchodu do důchodu mění z 60 let na 65 a pro ženy z 55 let na 60. Rusko mělo přitom stejný věk odchodu do důchodu od roku 1928. Návrh byl schválen již v červnu a provázely ho protesty a odpor veřejnosti. Podle iDnes se proti reformě ozvaly odbory. „Při zvýšení penzijního věku na 65 let se 40 procent mužů a 20 procent žen penze nedožije,“ řekl tajemník federace nezávislých odborů Alexandr Šeršukov. Průměrný věk dožití v Rusku je 71,9 let podle dat Světové zdravotnické organizace, přičemž mezi průměry žen a mužů jsou propastné rozdíly. Vzhledem k rozložení jednotlivých etap se reforma dotkne Rusů narozených po roce 1959 a žen narozených po roce 1964, píší Lidové noviny.

Anketa

Jsou homosexuálové v České republice kráceni na svých právech?

4%
96%
hlasovalo: 9513 lidí

Je pochopitelné, že pro Putina jde o ožehavé téma vzhledem k tomu, jak je reforma nepopulární. Ale i on sám se vyjádřil pro nezbytnost jejího provedení. 20. července v televizi řekl, že brzy přijde doba, kdy počet lidí v pracovním věku bude stejný jako počet důchodců, a pak bude ještě klesat. A pak se podle něj zhroutí buď penzijní systém, nebo rezervní fondy, které kryjí jeho financování. Ze všech možností, které jsou zatím k mání se mu prý žádná nelíbí.

Putinovo vyjádření

Že se důchodová reforma podepsala na Putinově popularitě, to vyplývá z průzkumu agentury VCIOM, o kterém informoval server iDnes. V květnu VCIOM hlásila, že Putinovu činnost schvaluje 80,2 procenta Rusů, v červnu 72 procent. Prezident má podporu 62,8 procenta obyvatel, Fungování ruské vlády hodnotí pozitivně jen 36,4 procenta dotázaných a premiéra Dmitrije Medveděva jen 29,9 procenta Rusů. Podle médií jde o následek důchodové reformy. Zadavatelem průzkumů pro agenturu je přitom povětšinou Kreml.

Nové americké sankce, týkající se vývozu elektronických zařízení a technologií, tak přicházejí nevhod. Americký deník New York Times píše, že sankce způsobily propad rublu oproti dolaru na dvouleté minimum, 66,5 rublu za jeden dolar. Podle tohoto deníku bylo Rusko schopno fungovat díky zvyšujícím se cenám ropy a dokonce dosahovat růstu, ale nyní se stahují mraky nad jeho dlouhodobým vývojem. Podle expertky z firmy IHS Markit dokazují sankce, že americká vláda je ochotná přitvrdit, což odstrašilo investory. Podle ní ohrozí sankce hlavně investice do energetiky.

Celý článek ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Jan Veleba byl položen dotaz

České potraviny

Dobrý den, dnes jsem vyslechla v rádiu zprávu, že zemědělci v Oseku u Rokycan musí nechat ležet ladem 100 ha půdy. Copak není možné, aby spojili síly čeští zemědělci, výrobci potravin z českých surovin, ovocnáři, zelináři a český svaz spotřebních družstev a prodávali se české produkty v českých obch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

14:10 „Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

Slova bývalého moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobody o tom, že Rusko možná není …