Těžký den exžalobce Grygárka. Ráno zveřejnili jeho odposlechy s Janouškem a nyní...

23.04.2014 21:52

Bývalý náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek čelí podezření, že se osobně podílel na manipulaci státních zakázek. Informuje o tom Česká televize.

Těžký den exžalobce Grygárka. Ráno zveřejnili jeho odposlechy s Janouškem a nyní...
Foto: repro ČT, tan
Popisek: JUDr. Libor Grygárek

Podle policejních spisů mohl být Grygárek dokonce tichým společníkem firmy, která státní zakázky získávala. Kromě toho dosud čelí obvinění z maření vyšetřování švýcarského konta lobbisty Romana Janouška. S ním jej mělo pojit dlouholeté přátelství, což dokládají odposlechy z Janouškovy kanceláře, zveřejněné ve středečních Lidových novinách. Na nich Janoušek jednou říkal, že má Grygárka rád, jindy jej zase srdečně zval na své sídlo v chorvatském Zadaru.

„Je dokumentováno, že JUDr. Grygárek má být tichým společníkem firmy xxx. Tato společnost má vystupovat v trestní věci osob podezřelých z trestné činnosti v souvislosti s Ředitelstvím silnic a dálnic," stojí například v policejním spisu. Zmíněná firma pracuje nebo pracovala také pro Českou poštu a pro čtyři ministerstva – vnitra, financí, spravedlnosti a životního prostředí. Jméno zmíněné firmy známe, ale vzhledem k tomu, že toto spojení nebylo nikdy objetivně prokázano, ho nezveřejníme.  

Grygárek prý jednal přímo se šéfem firmy

Policie také tvrdí, že Grygárek byl v úzkém kontaktu přímo se šéfem této firmy. Popisuje i jeho napojení na šéfku hradecké stavební firmy M-SILNICE Blanku Kalcsovou. „JUDr. Grygárek seznámil podezřelou Blanku Kalcsovou s podezřelým Michalem Morozem," říká spis.

Podle informací České televize měl exnáměstek ministra vnitra Moroz následně dohodnout šéfce firmy M-SILNICE schůzku se státním tajemníkem na Ministerstvu dopravy, které se účastnil i Grygárek. „Lze důvodně předpokládat, že tato skupina při zadávání dosud nezjištěné zakázky sjedná za úplatu pro předmětnou společnost přednost nebo výhodnější podmínky," cituje televize policejní spis.

Účastníci schůzky vinu popírají

Sám Moroz nevylučuje, že s někým takovým schůzku měl. „Pokud ano, tak v rovině toho, že jsem ty lidi mohl seznámit," reagoval. Šéfka firmy M-SILNICE Kalcsová kontakty s Grygárkem přiznává, nicméně jakékoliv nezákonnosti také odmítá. „Naše příležitostné kontakty vždy měly charakter ryze společenský a byly sporadické," zdůraznila. Vinu už dříve popřel i sám Grygárek: „Žádným způsobem jsem se nezpronevěřil svému postavení, své profesi státního zástupce."

Bývalý žalobce dnes provozuje ve svém soukromém domě v Praze - Podolí advokátní kancelář. Na dotazy týkající se aktuálního vývoje jeho kauzy nijak nereagoval.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Železný přitvrdil. Od Babiše chce omluvu. Vytáhl zákon. A Witowská podpořila

8:58 Železný přitvrdil. Od Babiše chce omluvu. Vytáhl zákon. A Witowská podpořila

„Aby mě někdo obvinil ze lži, je opravdu pro mě za hranou jakékoli přijatelnosti. ... A já se nenech…