Těžký den exžalobce Grygárka. Ráno zveřejnili jeho odposlechy s Janouškem a nyní...

23.04.2014 21:52

Bývalý náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek čelí podezření, že se osobně podílel na manipulaci státních zakázek. Informuje o tom Česká televize.

Těžký den exžalobce Grygárka. Ráno zveřejnili jeho odposlechy s Janouškem a nyní...
Foto: repro ČT, tan
Popisek: JUDr. Libor Grygárek

Podle policejních spisů mohl být Grygárek dokonce tichým společníkem firmy, která státní zakázky získávala. Kromě toho dosud čelí obvinění z maření vyšetřování švýcarského konta lobbisty Romana Janouška. S ním jej mělo pojit dlouholeté přátelství, což dokládají odposlechy z Janouškovy kanceláře, zveřejněné ve středečních Lidových novinách. Na nich Janoušek jednou říkal, že má Grygárka rád, jindy jej zase srdečně zval na své sídlo v chorvatském Zadaru.

„Je dokumentováno, že JUDr. Grygárek má být tichým společníkem firmy xxx. Tato společnost má vystupovat v trestní věci osob podezřelých z trestné činnosti v souvislosti s Ředitelstvím silnic a dálnic," stojí například v policejním spisu. Zmíněná firma pracuje nebo pracovala také pro Českou poštu a pro čtyři ministerstva – vnitra, financí, spravedlnosti a životního prostředí. Jméno zmíněné firmy známe, ale vzhledem k tomu, že toto spojení nebylo nikdy objetivně prokázano, ho nezveřejníme.  

Grygárek prý jednal přímo se šéfem firmy

Policie také tvrdí, že Grygárek byl v úzkém kontaktu přímo se šéfem této firmy. Popisuje i jeho napojení na šéfku hradecké stavební firmy M-SILNICE Blanku Kalcsovou. „JUDr. Grygárek seznámil podezřelou Blanku Kalcsovou s podezřelým Michalem Morozem," říká spis.

Podle informací České televize měl exnáměstek ministra vnitra Moroz následně dohodnout šéfce firmy M-SILNICE schůzku se státním tajemníkem na Ministerstvu dopravy, které se účastnil i Grygárek. „Lze důvodně předpokládat, že tato skupina při zadávání dosud nezjištěné zakázky sjedná za úplatu pro předmětnou společnost přednost nebo výhodnější podmínky," cituje televize policejní spis.

Účastníci schůzky vinu popírají

Sám Moroz nevylučuje, že s někým takovým schůzku měl. „Pokud ano, tak v rovině toho, že jsem ty lidi mohl seznámit," reagoval. Šéfka firmy M-SILNICE Kalcsová kontakty s Grygárkem přiznává, nicméně jakékoliv nezákonnosti také odmítá. „Naše příležitostné kontakty vždy měly charakter ryze společenský a byly sporadické," zdůraznila. Vinu už dříve popřel i sám Grygárek: „Žádným způsobem jsem se nezpronevěřil svému postavení, své profesi státního zástupce."

Bývalý žalobce dnes provozuje ve svém soukromém domě v Praze - Podolí advokátní kancelář. Na dotazy týkající se aktuálního vývoje jeho kauzy nijak nereagoval.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …