Koneckonců Islámský stát (IS) začal vzkvétat poté, co se Spojené státy stáhly z nestabilního Iráku. A právě rozmach IS ho vyhnal z domova, říká osmadvacetiletý Abdal, který pochází z Kirkúku. "Irácký problém je americký problém," dodává Abdal s tím, že během irácké války pracoval jako tlumočník pro americké vojáky, což z něj udělalo terč. "Tahle krize je americký problém - v Iráku, Sýrii a všude kolem neudělaly Spojené státy dost."
USA udělaly moc, nebo málo
Od špinavých uprchlických tábořišť v Maďarsku až po úřady evropských volených představitelů mnozí další rovněž vnímají vlnu migrantů jako důkaz selhání americké zahraniční politiky.
V Německu se stává zřídka, aby se na něčem shodly na hony vzdálená krajní levice a pravice. Ale tentokrát si přitakávají: Je to vina Spojených států. Sahra Wagenknechtová a Dietmar Bartsch, předsedové poslaneckého klubu strany Levice v německém parlamentu, minulý týden ztrhali americkou politiku na Blízkém východě.
"Zabijácké gangy, jako je Islámský stát, byly nepřímo podporovány a bez zábran zásobovány penězi a zbraněmi z různých zemí včetně těch, které jsou německými spojenci," napsali ve zjevné narážce na rané snahy podpořit povstalce bojující proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada.
Další tvrdí, že Spojené státy neudělaly dost, aby podpořily povstalce a sesadily Asada. "Tentokrát má Levice pravdu," řekl Alexander Gauland, náměstek předsedy konzervativní a populistické strany Alternativa pro Německo v rozhovoru s pravicovým německým týdeníkem Junge Freiheit. "Amerika nese velkou část viny za příliv uprchlíků."

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp