The Washington Post: Frustrovaní migranti dávají vinu USA

13.09.2015 11:37

Kdybych měl možnost, usadil bych se ve Spojených státech, říká Razgar Abdal. Ale prozatím žije ve strohém, kasárnám podobném táboře pro uprchlíky v maďarském Bicske a většinu viny za svou zoufalou existenci připisuje Spojeným státům, napsal list The Washington Post.

The Washington Post: Frustrovaní migranti dávají vinu USA
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto
reklama

Koneckonců Islámský stát (IS) začal vzkvétat poté, co se Spojené státy stáhly z nestabilního Iráku. A právě rozmach IS ho vyhnal z domova, říká osmadvacetiletý Abdal, který pochází z Kirkúku. "Irácký problém je americký problém," dodává Abdal s tím, že během irácké války pracoval jako tlumočník pro americké vojáky, což z něj udělalo terč. "Tahle krize je americký problém - v Iráku, Sýrii a všude kolem neudělaly Spojené státy dost."

USA udělaly moc, nebo málo

Od špinavých uprchlických tábořišť v Maďarsku až po úřady evropských volených představitelů mnozí další rovněž vnímají vlnu migrantů jako důkaz selhání americké zahraniční politiky.

V Německu se stává zřídka, aby se na něčem shodly na hony vzdálená krajní levice a pravice. Ale tentokrát si přitakávají: Je to vina Spojených států. Sahra Wagenknechtová a Dietmar Bartsch, předsedové poslaneckého klubu strany Levice v německém parlamentu, minulý týden ztrhali americkou politiku na Blízkém východě.

"Zabijácké gangy, jako je Islámský stát, byly nepřímo podporovány a bez zábran zásobovány penězi a zbraněmi z různých zemí včetně těch, které jsou německými spojenci," napsali ve zjevné narážce na rané snahy podpořit povstalce bojující proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada.

Další tvrdí, že Spojené státy neudělaly dost, aby podpořily povstalce a sesadily Asada. "Tentokrát má Levice pravdu," řekl Alexander Gauland, náměstek předsedy konzervativní a populistické strany Alternativa pro Německo v rozhovoru s pravicovým německým týdeníkem Junge Freiheit. "Amerika nese velkou část viny za příliv uprchlíků."

V Británii tato krize oživila staré argumenty o závazcích země na Blízkém východě

Oficiální činitelé v USA označují kritiku za přehnanou. CIA vynaložila miliardu dolarů na rané snahy sesadit Asada. A další argumentují tím, že nikdo nemohl předvídat rozsah války v Sýrii.

"Je příliš snadné vinit USA za tyto vlny uprchlíků a žadatelů o azyl," řekl Stephan Mayer, mluvčí Křesťanskosociální unie (CSU), která je součástí vládní koalice německé kancléřky Angely Merkelové. "Tohle nezavinily USA."

V Británii tato krize oživila staré argumenty o závazcích země na Blízkém východě. V roce 2013 utrpěl britský premiér David Cameron citelnou ránu, když Dolní sněmovna hlasovala proti britské vojenské akci v Sýrii. Toto hlasování pomohlo odradit USA od zásahu v Sýrii kvůli tvrzení, že Asadovy síly použily chemické zbraně.

Navzdory silné rétorice obou zemí proti Islámskému státu a Asadově vládě kritizují shodně američtí i britští komentátoři politiku svých zemí jako "neslanou nemastnou".

"Myslím, že tady převládá názor, že Irák je typickým příkladem toho, když člověk něco začne, a pak už to nedá opět dohromady," řekl Iain Begg, profesor Londýnské ekonomické školy, který se specializuje na politickou ekonomii Evropské unie. "A pokud jde o Libyi, to bylo - svrhneme Muammara Kaddáfího ... a co potom?"

Maďarský premiér Orbán pokračuje v tvrdé rétorice proti migrantům

Šestadvacetiletý Džibrajl Muhammad ví, co následovalo, když Spojené státy nepoužily větší sílu proti Sýrii. V zemi zemřely statisíce lidí a Muhammada to přimělo opustit město Halab. Pak přišel přechod hranice do Maďarska a nakonec skončil ve venkovském uprchlickém středisku, kde čeká na pas.

Evropská unie v pátek odložila na příští měsíc snahu zahájit navrhovaný program přesídlení uprchlíků. Zastánci plánu na přesídlení doufali, že se EU v pondělí shodne na společném programu na rozmístění až 160.000 migrantů mezi 22 zeměmi.

Mnozí představitelé ale protestovali, Dánsko hodlalo plán odmítnout. Ministři zahraničí České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska v pátek vydali společné prohlášení, v němž vyzvali EU, aby vytvořila "vyrovnanější rozdělení financí", a také k širší roli "směřující k mezinárodní snaze o vyřešení nynější krize v Sýrii a Iráku".

Maďarský premiér Viktor Orbán pokračoval v tvrdé rétorice proti migrantům a slíbil, že od úterý začne země s přísnějším prosazováním zákonů. Skupiny na ochranu lidských práv mezitím zesílily tlak na zlepšení podmínek v místech zvýšeného přetlaku migrantů, kde panují nelidské podmínky. Týká se to i střediska v jižním Maďarsku, odkud se objevila videonahrávka, na níž se migranti v ohradě perou o jídlo, které jim házejí zaměstnanci ochranky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Nečas po osmi letech vzpomíná: S*áči z ÚOOZ. Šlachta neví, co tvrdí. A mediální prostitutka Moravec, ostuda ČT

16:46 Petr Nečas po osmi letech vzpomíná: S*áči z ÚOOZ. Šlachta neví, co tvrdí. A mediální prostitutka Moravec, ostuda ČT

Server EkonomickýDeník.cz dnes přinesl rok starý rozhovor s expremiérem Petrem Nečasem, který poskyt…